Najpiękniejsze włoskie regiony. TOP 4

0

Włochy są bardzo popularną destynacją turystyczną – wielu turystów zwiedza Rzym, Wenecję czy Neapol, a także wypoczywa latem w nadmorskich kurortach, a w ferie zimowe w Alpach. Jeśli nie wiesz, które regiony warto odkryć, aby poznać piękno Włoch, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Pamiętaj, że poza zabytkami jedną z atrakcji jest też włoska kuchnia – w każdym regionie smakuje ona inaczej.

Wakacje we Włoszech to obietnica pięknej pogody, relaksu na plaży, kąpieli w ciepłym morzu, malownicze wycieczki po słynnych regionach, podziwianie widoków, ale też rozsmakowanie się we włoskiej kuchni oraz winach. Możesz co prawda zjeść dobrą pizzę we Wrocławiu, ale warto skusić się też na tę w Neapolu, stolicy tego słynnego placka. Włochy to kraj niezwykle zróżnicowany, wart odwiedzenia i sprzyjający odpoczynkowi. Poznaj 4 regiony, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Toskania

„Pod słońcem Toskanii” to książka, która zdecydowanie rozsławiła ten region. Nie jest to jednak miejsce przereklamowane – wielu turystów uważa, że jest to najbardziej malowniczy region we Włoszech – znacie zapewne typowe krajobrazy z licznych pocztówek i folderów. Poza włoskimi wsiami, warto też zwiedzić pełne zabytków miasta – jak Woltera, Florencja, San Gimignano czy Pienza. Wybierz się też do lokalnych knajpek, aby spróbować tutejszych smaków. W Polsce z dań włoskich zjesz przede wszystkim makarony i pizzę – we Wrocławiu, Warszawie czy Poznaniu – a godnych grzechu potraw jest dużo więcej.

Kampania

W Kampanii znajduje się między innymi Neapol, stolica pizzy. Wspaniałe miasto u stóp Wezuwiusza kryje w sobie wiele zabytków – między innymi słynne zamki Castel dell’Ovo i Castel Nuovo. Nic dziwnego, że stara zabytkowa część miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Po zwiedzaniu koniecznie trzeba zamówić pizzę. We Wrocławiu czy innym mieście w Polsce ją zjesz, ale jednak wersja neapolitańska jest tu obowiązkowa, bo stanowi pierwowzór.

Umbria

Jeśli podoba Wam się w Toskanii, będziecie zauroczeni także Umbrią – jest ona położona w środkowej części Włoch, co oznacza, że nie skorzystacie tutaj z morza. Mimo tej niedogodności nie można się tu nudzić – góry, lasy i przede wszystkim piękna jeziora zastępują wybrzeże. Umbria to ulubiony region osób ceniących miejsca ciche, klimatyczne, bez tłumu turystów. Kuchnia kryje w sobie wiele niespodzianek – potrawy są bardziej sycące, gdyż nie zjecie tu ryb czy owoców morza.

Lombardia

Lombardia to jeden z największych regionów we Włoszech, położony jest w północnej części kraju. Sąsiaduje z regionami Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, Emilią-Romanią, a od zachodu z Piemontem. Warto zwiedzić też stolicę regionu, czyli Mediolan – słynący też jako raj dla miłośników zakupów. Polecamy też wybrać się do Bergamo, a także nad jeziora, m.in. Como lub Garda. Co zjeść w przerwie? Koniecznie risotto alla milanese, czyli risotto z szafranem, a na deser drożdżową mediolańską babkę Panettone.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here