W niedzielne (24.11) popołudnie w Horyńcu-Zdroju odbył się wernisaż wystawy „Poznaj swoich sąsiadów”. Na ekspozycji zalazły się rysunki, obrazy i ikony twórców Ziemi Lubaczowskiej.

Spotkanie w „LETNISKU. W drodze do Radruża” z twórcami Ziemi Lubaczowskiej zainaugurowali Anna Serkis i Tomasz Brzozowski. Na wystawie zaprezentowano dzieła Alicji Szymeczko, Renaty Polczak, Katarzyny Petrykowskiej, Elżbiety Kurus, Anety Mazepy, Aleksandry Hojdak, Mariana Zubrzyckiego, Andrzeja Faszczowego, Przemysława Zaremby i Janusza Szpyta. Wernisaż poprzedził wieczór poetycki Józefa Furgały.

Wystawa jest efektem działań projektowych stowarzyszenia „Tegit et protegit”, z którego ramienia działa Anna Serkis – pomysłodawczyni. Celami grupy są m.in. wsparcie rozwoju wspólnot i promocja społeczności lokalnych oraz organizacja i prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej.

– W myśl tych zadań powstała koncepcja, która nadać miała kierunek prac wspierających twórców Ziemi Lubaczowskiej, często niedocenianych na taką skalę, jak być powinni, pracujących niestrudzenie nad swoim rozwojem mimo niewielkiego wsparcia z zewnątrz. – mówi Anna Serkis.

W ramach działań powstała „Kronika pogranicza”. W sieci internetowej zamieszczono „wizytówkę” każdego twórcy. Przedstawione są tam prace artystów, a także opisany sposób realizacji dzieł.

– Czasami nawet bliscy sąsiedzi nie zdają sobie sprawy z tego, że mieszkanie obok zajmuje artysta, pasjonat. W trakcie realizowania tego zadania zrodził się więc pomysł na organizację cyklu spotkań i warsztatów z twórcami oraz prezentację ich prac w formie wystaw. Chęć pomocy wyraził Tomasz Brzozowski, organizator Artfestiwalu – tłumaczy Anna Serkis.

Wystawę „Poznaj swoich sąsiadów” podziwiać można w „LETNISKU. W drodze do Radruża” do 5 stycznia 2020 r. w piątki, soboty i niedziele, w godzinach od 15:00 do 21:00.

Galeria zdjęć, fot. LETNISKO. W drodze do Radruża.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here