Prowadzenie własnej firmy może okazać się bardzo wymagające, w szczególności w kwestiach prawno-księgowych. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, ponieważ tylko specjalistyczna wiedza z zakresu księgowości pomoże nam dopełnić wszelkich formalności w odpowiednich terminach. Biuro rachunkowe zadba o nasze dokumenty i doradzi w kwestii optmalizacji kosztów prowadzenia działalności. Jednak czasem przedsiębiorcy mają duże wątpliwości co do danego biura księgowego. Co trzeba wiedzieć jeśli Twoje biuro rachunkowe popełnia błędy lub jest z nim utrudniona współpraca? Jak można zmienić księgowość?

Jak zmienić biuro rachunkowe?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak zmienić biuro rachunkowe i czy jest to możliwe. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do firmy, z którą obecnie współpracujemy, warto zdecydować się na taki krok, ponieważ zawsze istnieje możliwość przeniesienia swojej księgowości do innego biura rachunkowego.

Na co zwrócić uwagę?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że korzystanie z usług księgowych nie zwalnia przedsiębiorcy od odpowiedzialności w przypadku wykazania nieprawidłowości przez organ kontrolujący. W przypadku wykrycia błędów księgowego również za nie odpowiadamy. Wybierając biuro rachunkowe sprawdźmy czy posiada odpowiednie ubezpieczenie, którego kopia powinna być załączona do umowy.

Decydując się na zmianę biura rachunkowego, należy w szczególności wypowiedzieć obecnie obowiązującą umowę. W przypadku rażących zaniedbań przedsiębiorca może domagać się odszkodowania. Kończąc współpracę pamiętajmy, by zabrać wszystkie dostarczone dokumenty do biura rachunkowego, oraz wygenerowanie przez nie deklaracje, aby można było zweryfikować poprawność rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Na koniec wycofajmy również pełnomocnictwo do składania deklaracji (druk OPL-1). 

Poszukując nowego biura rachunkowego warto wziąć pod uwagę obecny okres rozliczeniowy i dokładnie omówić strategię działania, aby nadrobić wszelkie braki przed jego zamknięciem, a przede wszystkim na czas odzyskać wszelkie dokumenty z poprzedniego biura.

Księgowość to bardzo wrażliwa dziedzina w naszej firmie. W tym przypadku powinniśmy posiadać naprawdę dobry zespół, do którego mamy pełne zaufanie. Jeżeli kiedykolwiek je utracimy lub też zauważymy, że nie wszystkie prace są wykonywane tak, jak należy lub też nasz księgowy nie jest na bieżąco z aktualnie obowiązującymi przepisami, mamy pełne prawo zmienić dane biuro rachunkowe. Wiele osób zastanawia się, czy jest to możliwe oraz czy takie sytuacje się zdarzają. Zdecydowanie prowadząc własną działalność tylko i wyłącznie my mamy za zadanie strzec swoich interesów i zmiana biura rachunkowego z różnych powodów jest możliwa. Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawach księgowych lub chcesz przenieść swoje księgi do sprawdzonego biura rachunkowego, sprawdź inkubator przedsiębiorczości Keep Going Group! W ramach współpracy z inkubatorem,  otrzymujesz znacznie więcej niż samą księgowość! To dostęp do sieci specjalistów z różnych dziedzin, pewność bezpieczeństwa i pakiet benefitów!

https://keep-going.pl/


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here