W myśl art. 178a § 1 kk, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara pozbawienia wolności do lat 2 albo kara ograniczenia wolności. Stan nietrzeźwości w rozumieniu Kodeksu karnego zachodzi wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Za jazdę po alkoholu jednocześnie orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat wraz z obowiązkiem uiszczenia świadczenia pieniężnego w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zgodnie z art. 335 § 1 kpk, prokurator może złożyć wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków zamiast aktu oskarżenia. Taki wniosek może być złożony wtedy, gdy:

  • – oskarżony przyznaje się do winy,
  • – jego postawa wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte,
  • – okoliczności popełnienia czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości.

           Prokurator może załączyć  wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków do aktu oskarżenia, jeżeli zostaną spełnione przesłanki wymienione art. 335 § 2 kpk:

  • – okoliczności popełnienia przestępstwa i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości,
  • – oświadczenia dowodowe złożone przez oskarżonego nie są sprzeczne z dokonanymi ustaleniami,
  • – postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.

Oskarżony ma prawo do wycofania zgody na skazanie bez przeprowadzania rozprawy i orzeczenie uzgodnionych z prokuratorem kar i innych środków. Może skorzystać z tego prawa w dowolnym momencie, nie później jednak niż na posiedzeniu, na którym rozpatrywany będzie stosowny wniosek prokuratora. Po wycofaniu przez oskarżonego zgody na skazanie bez rozprawy sprawa jest rozpatrywana na zasadach ogólnych – dzięki temu sąd może dokładnie zbadać sprawę. W wielu przypadkach przeprowadzenie rozprawy kończy się orzeczeniem łagodniejszej kary, a nawet warunkowym umorzeniem postępowania.

Jazda po alkoholu może być również wykroczeniem. Stan po użyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Zgodnie z art. 87 § 1 kw, za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu grozi kara grzywny albo kara aresztu. Kara grzywny za wykroczenie z art. 87 § 1 kw jest wymierzana kwotowo, w wysokości od 50 zł do 5 tys. złotych. Karę aresztu wymierza się natomiast w dniach (od 5 do 30 dni). Sąd oprócz kary orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Czy można odzyskać prawo jazdy utracone za jazdę po alkoholu? Sprawdź na: autoadwokat.pl

Skazanie bez przeprowadzania rozprawy jest również możliwe w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z art. 58 § 1 kpsw, oskarżyciel publiczny (w sprawach o wykroczenie jazdy po alkoholu jest to właściwa jednostka Policji) może dołączyć do wniosku o ukaranie wniosek o skazanie obwinionego za zarzucany mu czyn bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego. Oskarżyciel publiczny może również wnieść o odstąpienie od wymierzenia kary lub środka karnego. Wniosek z art. 58 § 1 kpsw może być złożony do Sądu po uprzednim przesłuchaniu obwinionego i uzyskaniu jego zgody.

Zgodnie z brzmieniem art. 58 § 2 kpsw, wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w sprawie o wykroczenie jest możliwy wówczas, gdy wyjaśnienia obwinionego oraz okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here