Jakie wybrać mleko roślinne do kawy?

0

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Ten pobudzający i niezwykle aromatyczny napój towarzyszy na co dzień milionom ludzi. W szczególności w połączeniu z mlekiem stanowi prawdziwą ucztę dla zmysłów każdego kawosza.

Coraz częściej zamiast mleka krowiego, jako głównego dodatku do kawy, stosuje się mleko roślinne. To idealna alternatywa zarówno dla tych, którzy nie sięgają po produkty z laktozą ze względu na jej nietolerancję, jak i dla tych, którzy po prostu szukają nowych i ciekawych połączeń smaków. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że roślinne zamienniki okazują się zdrowsze dla naszego organizmu i dostarczają mu niezbędnych mikroelementów i witamin. Jakie zatem wybrać mleko do kawy? Przyjrzyjmy się temu tematowi trochę bliżej.

Słów kilka o rodzajach mleka

Obecnie na rynku mamy dostęp do bardzo szerokiej gamy mlek wytwarzanych z roślin. Najpopularniejszymi z nich są mleka, czy inaczej też napoje roślinne z soi, kokosa, owsa, migdałów i ryżu. Mleko sojowe otrzymywane z ziaren soi to chyba największy konkurent mleka krowiego pod względem składu i wartości odżywczych. Zawiera białko, a oprócz tego wapń oraz witaminy D i A. Poza wymienionymi wyżej, na sklepowych półkach znajdziemy też mleko roślinne z orzechów, kaszy orkiszowej, czy też mleko konopne. Dodajmy do tego jeszcze warianty smakowe takie jak czekolada, wanilia i wybór staje się ogromny.

Jakie mleko będzie najlepsze do kawy?

Duże znaczenie przy wyborze konkretnego wariantu mleka ma sposób, w jaki przygotowujemy kawę, jej gatunek, czy chociażby rodzaj ekspresu, z którego korzystamy. Zaznaczyć warto, że ze względu na indywidualny gust pasjonatów tego napoju, nie każde mleko nadawać się będzie do stworzenia kompozycji idealnej. Na co więc zwracać uwagę? Miłośnicy delikatnego latte w doborze mleka powinni kierować się jego składem, a w szczególności zawartością białka i tłuszczu, które mają wpływ na proces spieniania.

Dobrym zamiennikiem w tym wypadku może być wspomniane już wcześniej mleko sojowe, które najbardziej przypomina mleko krowie. Dobrymi alternatywami będą też mleka owsiane i kokosowe, z których wyczarujemy finezyjną piankę, a oprócz tego dodadzą kawie delikatnego aromatu. Jeżeli już o aromacie mowa, miłą odmianą mogą być mleka z orzechów. I tutaj opcji też jest dużo. Amatorzy orzechowych smaków mają do wyboru migdały, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie, czy orzechy laskowe. Mamy też dobrą wiadomość dla tych, którzy z powyższego zestawu nie mogą wybrać nic dla siebie, bo są uczuleni zarówno na soję, jak i orzechy. Dla tych, którzy zmagają się z tym problemem, a nie wyobrażają sobie życia bez porannej kawy, idealnym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po opcję hipoalergiczną. I tutaj na wysokości zadania stają mleko ryżowe, owsiane lub konopne.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Wybierając mleko roślinne, czytajmy jego skład i szukajmy tych najbardziej naturalnych, bez ulepszaczy i zbędnych dodatków, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na smak kawy. Asortyment, jaki oferują nam sklepy, jest szeroki, warto więc uruchomić wyobraźnię, próbować ciekawych połączeń i dać szansę nowym smakom.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here