Ogrzewanie elektryczne – alternatywny sposób na ogrzewania domu

0

Ogrzewanie elektryczne stanowi alternatywę dla form ogrzewania domu, takich jak np. korzystanie z pieca CO. Jest to jedna z innowacyjnych metod na rynku, korzystająca z zasobów jakie daje energia elektryczna.

Ogrzewanie na podczerwień – podstawowe kwestie

Ogrzewanie domu z zastosowaniem elektryczności wiąże się z użyciem promienników podczerwieni, które emitują ciepło i promienie niewidoczne dla ludzkich oczu. Co ciekawe, samo ogrzewanie domu lub mieszkania tą metodą jest uważane nie tylko za innowacyjne, ale też wygodne i stosunkowo niedrogie. W praktyce cena uzależniona jest m.in. od wielkości domu lub mieszkania. Zdarza się, że rozwiązanie takie okazuje się wygodne i niedrogie, ale czasami nie jest optymalne.

Zaletą stosowania ogrzewania w formie podczerwieni jest z pewnością ekologia, zwłaszcza, że wskazuje się, że trwają pracę nad stworzeniem takich metod ogrzewania, które będą ograniczały zużycie energii elektrycznej, tym samym jeszcze bardziej dbając o środowisko naturalne.

Co do zasady ogrzewanie za pomocą promienników bazuje na zastosowaniu podczerwieni IR – infrared). Jest to innowacyjne urządzenie, które przetwarza energię elektryczną w ciepło w formie promieniowania podczerwonego. Można porównać to do grzałki, która znajduje się np. w materiałach ceramicznych i emituje ciepło, będąc jego źródłem. Jest to niewidziane dla ludzkiego oka dobre źródło energii cieplnej.

Czy da się zobaczyć promieniowanie cieplne?

Nie, choć można pokusić się o ciekawy eksperyment z zastosowaniem pilota do telewizora. Należy wziąć go do ręki i zwracamy się kierunkiem diody w stronę telefonu komórkowego w którym włączamy aparat fotograficzny. Następnie należy wcisnąć dowolny przycisk na pilocie, by dostrzec błysk. Jest to właśnie promieniowanie podczerwone, które jest emitowane przez diodę nadawczą IR w pilocie.

Co ciekawe, promienniki czerwieni mają szerokie zastosowanie i spotykamy się z nimi na co dzień. Znajdziemy je m.in. w formie żarówek i elementów ceramicznych. Obecnie mają zastosowanie również jako panele grzewcze z przeznaczeniem do ogrzewania domów i mieszkań. Zawsze ich praca bazuje na pobieraniu energii elektrycznej, co wiąże się z wydatkami. Z uwagi na to wiele osób zastanawia się czy ogrzewania domu z zastosowaniem energii elektrycznej jest kosztowne.

Alternatywa metoda na dostarczenie ciepła do domu poprze stosowanie ogrzewania elektrycznego pociąga za sobą konieczność zakupu instalacji. Same ceny za ogrzewanie mogą jednak zachęcać np. właścicieli małych mieszkań do wyboru takiej metody ogrzewania.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here