Ciekawa ekspozycja pojawi się na Rynku w Lubaczowie

2

W poniedziałek (28.10) na lubaczowskim Rynku pojawi się spora instalacja. Będzie to wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16:30 w sali konferencyjnej Banku Spółdzielczego w Lubaczowie.

Fot. facebook.com/szzip/

Po raz pierwszy wystawa prezentowana była we Wrocławiu, 6 listopada 2017 r. Później zwiedzili ją mieszkańcy Szczecina, Opola, Zielonej Góry, Olsztyna, Poznania, Gdańska, Malborka i Warszawy. Teraz zagości ona w Lubaczowie. Nasze miasto będzie pierwszą miejscowością na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, które odwiedzi wystawa.

Ekspozycja zajmuje powierzchnię 200 metrów kwadratowych i osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Wystawa ma formę przestrzennej instalacji, a zwiedzający wchodzi niejako do labiryntu. Na wystawie zobaczymy ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Wyposażenie wystawy w system oświetlenia pozwala na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne. Celem wystawy jest ukazanie wybranych aspektów pierwszych kilku lat po wojnie  na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski.

Wystawa dla zwiedzających będzie czynna do 1 grudnia.

Patronat Narodowy nad ekspozycją objął Prezydent Andrzej Duda w stulecie odzyskania Niepodległości. Natomiast prezentacja wystawy w Lubaczowie odbędzie się również pod Patronatem Honorowym Starosty Zenona Swatka.

AH, elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl 

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here