VIII Regionalny Przegląd Chórów „Pieśni Maryjne” – znamy wyniki

0

Osiem chórów z Podkarpacia i Lubelszczyzny wzięło udział w VIII Regionalnym Przeglądzie Chórów „Pieśni Maryjne”, który miał miejsce w niedzielę. Z nagrodą główną z Lubaczowa wyjechał Chór Mieszany „Deo Cantamus” z Tuczemp.

Fot. Iwona Buczko, powiatlubaczowski.pl

Niedzielny przegląd tradycyjnie zainaugurowała msza św. w lubaczowskiej Konkatedrze. Po niej do rywalizacji przystąpiły: Chór Mieszany „Canon” z Białobrzegów, Chór „Lucus” z GOK z Łukowej, Chór Parafialny św. Józefa z Muniny, Chór „Alba Cantans” z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie, Chór „Magnificat” z parafii pw. św. J. S. Pelczara w Rzeszowie, Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses” z Rzeszowa, Chór „Deo Cantamus” z Tuczemp i Chór Mieszany „Risoluto” ze Zgłobnia. Każdy wykonał minimum 2 utwory, w tym obowiązkowo jeden a’capella. Artystów oceniało jury w składzie: dr hab. Barbara Pazur z UMCS w Lublinie – doktor habilitowany sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, chórmistrz i dyrygent, dr Anna Marek – Kamińska z Wydziału Muzyki UR – Dyrektor Studium Muzyki Liturgicznej oraz ks. Witold Batycki z Biłgoraja – mgr lic. muzykologii KUL JP II, Przewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej.

Jurorzy I nagrodę przyznali Chórowi Mieszanemu „Deo Cantamus” z Tuczemp, działającemu pod batutą młodej dyrygent – Dominiki Godzień.  Drugie miejsce zajął Chór „Alba Cantans” z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie pod batutą Kornelii Ignas, a trzecie Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses” z Rzeszowa, którego dyrygentem jest Marcin Florczak.

Na zakończenie konkursu, tradycyjnie już wszystkie chóry wspólnie zaśpiewały pieśń – w tym roku był to utwór „Gaude Mater Polonia” („Raduj się, matko Polsko”), najstarszy, obok Bogurodzicy, polski hymn religijny. Z krótkim koncertem wystąpił także laureat głównej nagrody, po czym chórzyści mogli wziąć udział w konsultacjach z jurorami.

Organizatorem Przeglądu było Centrum Kulturalne w Przemyślu, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Parafia Konkatedralna w Lubaczowie. Nagrody ufundowało: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Lubaczów, Burmistrz Lubaczowa, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Starosta Powiatu Lubaczowskiego oraz Parafia Konkatedralna w Lubaczowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Biskup Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej JE Ks. Bp Marian Rojek oraz Starosta Powiatu Lubaczowskiego Zenon Swatek.

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here