W Lubaczowie prowadzone są zajęcia z udziałem golden retrievera

1

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym działającym przy Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie pojawił się golden retriever. Od września pies uczestniczy w zajęciach terapeutycznych. Jego obecność wzmacnia efektywność terapii.

Pojawienie się w ośrodku psa pozwoliło na wprowadzenie kynoterapii, czyli metody wzmacniającej efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest wyszkolony pies. Obecność zwierzęcia na zajęciach udowodniło, jak ważny jest dla podopiecznych codzienny kontakt z czworonogiem.

– Wprowadzenie psa na zajęcia wzbudza ogromne zainteresowanie i ciekawość, daje wiele radości i uśmiechu. Dzięki jego obecności osoby niepełnosprawne często zapominają o swoich ograniczeniach i dysfunkcjach. – mówi pracujący z psem kynoterapeuta.

Pies pełni rolę pomocnika terapeuty, który zachęca do aktywności i motywuje do większego wysiłku. Ćwiczenia, dostarczające pozytywny ładunek emocjonalny, poprawiają komunikację, wzbogacają słownictwo i mowę. Ponadto uczestnicy przełamują lęki, rozwijają funkcje poznawcze i stymulują zmysły. Zajęcia z udziałem golden retrievera uczą samodzielności, odpowiedzialności, tolerancji i szacunku do zwierząt i ludzi, ale także łagodzą stres i samotność. Wpływają korzystnie na rozwój emocjonalny.

– Dająca się zauważyć większa efektywność zajęć, w których uczestniczy pies, jest powodem, dla których kynoterapia stała się metodą bardzo pożądaną i popularną. – podsumowuje pracujący z psem kynoterapeuta.

AH, elubaczow.com


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here