Co komornik zajmuje w pierwszej kolejności

0

Chcąc zrozumieć działania komornika, musimy zastanowić się nad jego pracą. Jest on organem wykonawczym na orzeczenie sądu, więc wykonuje jedynie powierzone zadanie. Jak przystało na specjalistę, musi on szukać najbardziej efektywnego rozwiązania problemu.

Co więc komornik zajmie w pierwszej kolejności? Są to oczywiście pieniądze dostępne na rachunkach bankowych, gotówka, wynagrodzenie i niektóre świadczenia. Dlaczego? Ponieważ nie musi ich upłynniać na licytacji komorniczych, co minimalizuje czas realizacji zadania.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę z tytułu umowy o pracę i cywilno-prawnej 

Osoby zatrudnione z tytułu umowy o pracę nie muszą obawiać się, że zostaną bez środków do życia. Wynika to z Art 87. Kodeksu Pracy:

“§ 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215), jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

  • – sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
  • – sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  • – zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
  • – kary pieniężne przewidziane w art. 108 kary porządkowe.

§ 2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.

§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

  • – w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;
  • – w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

§ 4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 – trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108 kary porządkowe.”

Umowa cywilnoprawna (np. o dzieło lub zlecenie) nie są chronione przed egzekucją komorniczą! Czy to oznacza, że komornik sądowy może zająć całość wynagrodzenia za pracę? Tak. Wyróżniamy jednak kilka sytuacji pozwalających na minimalizację szkód i uniknięcie egzekucji pełnej kwoty pensji. Jest to możliwe, gdy:

  • – środki z tytułu umowy cywilnoprawnej są jedynym źródłem dochodu,
  • – zarobki mają charakter stały,
  • – dłużnik zatrudniony jest u stałego pracodawcy,
  • – wypłaty mają charakter powtarzalny.

Spełniając powyższe warunki, dłużnik musi zgłosić odpowiedni wniosek do egzekutora o wyjątkowe potraktowanie jego zarobków na wzór umowy o pracę. Należy dołączyć również dokumenty potwierdzające spełnienie ww. wymogów, np. wyciąg z konta, ksero umowy i rachunków. Komornik może, ale nie musi wyrazić zgody na zastosowanie takiego wyjątku.

Czego komornik zabrać nie może?

Według polskiego prawa istnieją świadczenia, które nie podlegają egzekucji komorniczej. Są to m.in.:

Gdzie znaleźć szczegółowe informacje? W art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych KCP. Chociaż nie należy on do najkrótszych i najprostszych, a dodatkowo odsyła nas do wielu innych artykułów, paragrafów, podpunktów lub kodeksów, znajomość i rozumienie jego treści może pomóc w uniknięciu wielu problemów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here