Józef Izydor Dobrowolski otworzył w Lubaczowie galerię autorską

0

Niebanalny człowiek o artystycznych ambicjach – Józef Izydor Dobrowolski otworzył w Lubaczowie galerię autorską. Teraz w każdej chwili będziemy mogli kontemplować jego prace.

Józef Izydor Dobrowolski uprawia malarstwo, pastel i rzeźbę. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wystaw indywidualnych, nie tylko w rodzinnej miejscowości, ale także w Przemyślu, Warszawie, Rzeszowie, Gdańsku, Nowym Jorku, Paryżu, Tostedt (Niemcy). Sporo jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą. Lubaczowianin jest także członkiem Zarządu Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

– Malarstwo jego ewoluuje od obrazów figurowanych, pełnych swoistej ekspresji, na przykład NIĆ ŻYCIA, HOMOSOVIETICUS, czy akty kobiece do obrazów w uproszczonej formie jak praca ZALEW W LUBLIŃCU, który przedstawia odbicie w wodzie, o pięknej, zgaszonej gamie kolorystycznej, z dominantem barwy niebieskiej, osiągnął formę abstrakcji, którą następnie kontynuuje w pozostałych obrazach, gdzie formy geometryczne są nawet w postaci autentycznych płatków złota o wysokim jego nominale – mówi prof. Marian Kopf.

– Wydaje się, że najistotniejsza cecha tego malarstwa, zwiera się w pewnym niedopowiedzeniu, które sprawia, że odnosimy wrażenie jakbyśmy patrzyli na twór nieskończony i byli świadkami ostatecznego procesu kształtowania, którego możemy dokonać we własnej wyobraźni… – stwierdza Stanisław Piotr Makara.

Józef Izydor Dobrowolski otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1987r zajął I miejsce w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Polski Południowo-wschodniej za obraz PIETA. Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem – Bohater Naszych Szpalt – „Nowiny”, „Odznaką Honorowego Sybiraka”, „Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony Na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej”. Z okazji wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie współtworzył TRON PAPIESKI dla Jego Świętobliwości.

Prace Józefa Izydora Dobrowolskiego oglądać można w Artists Galery przy ul. Kopernika 1 w Lubaczowie. Osoby, które chciałyby zwiedzić ekspozycje powinny wcześniej skontaktować się pod numerem telefonu 604 521 266 (w celu umówienia zwiedzenia).

AH, bm, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here