Lubaczów: Mur oddzieli cmentarz komunalny i żydowski

9

W Lubaczowie powstaje mur oddzielający cmentarz żydowski od cmentarza komunalnego. Inwestorem jest Fundacja na Rzecz Cmentarza Żydowskiego.

Mur zastąpi niskie ogrodzenie z siatki i trwale rozgrodzi oba cmentarze. – To ważny krok dla ochrony tego miejsca (…) ponieważ w skrajnej części cmentarza może znajdować się nieoznakowany zbiorowy grób ofiar Zagłady. – czytamy na stronie jewish.pl.

Dokładna data założenia cmentarza nie jest znana. Przypuszczalnie nastąpiło to na początku XVIII w., wraz z założeniem w Lubaczowie gminy żydowskiej. W 1930 r. cmentarz ogrodzono betonowym murem z zadaszoną, ozdobną bramą. W czasie II wojny światowej kirkut był miejscem egzekucji Żydów. Obiekt przetrwał wojnę w stosunkowo dobrym stanie. W latach PRL pewna część macew została skradziona, jednak nie doszło do tak dużych zniszczeń, jak na wielu innych. Później nieużytkowany cmentarz stopniowo zarastał roślinnością i był zaśmiecany. W latach 50. sekcja strzelecka Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki urządziła na nim strzelnicę, a w latach 80. władze miasta przeznaczyły ponad połowę terenu na cmentarz komunalny. W 1990 r. kirkut wpisano do rejestru zabytków.

Obecnie kirkut należy do najciekawszych nekropolii żydowskich w Polsce. Zachowało się ponad 2000 macew, które posiadają duże walory artystyczne, są bogato dekorowane z ciekawymi płaskorzeźbami, niektóre z nich noszą ślady polichromii. 

AH, elubaczow.com 

9 komentarze

  1. Odkad pamietam tam zawsze byla “siatka”, ktora jedynie co oddziela dwa cmentarze. Budowanie muru oznacza kompletne oddzielenie cmentarza zydowskiego, ludzi tam pochowanych, ktorzy przeciez kiedys mieszkali razem z reszta Lubaczowa. Ta swosita “gettoizacja” ma znaczenie symboliczne o negatywnym wydzwieku. Czy dobrzy sasiedzi oddzielaja sie murem?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here