Pod koniec września 2018 roku zaprezentowano kolejną edycję raportu FTTH Council Europe – organizacji promującej technologie światłowodowe. Według przedstawionych danych, z dostępu do światłowodowego internetu korzystało wówczas 3,9 proc. polskich gospodarstw domowych, czyli około 700 tys. abonentów, a w zasięgu światłowodu było 28 proc. gospodarstw. Jednak pomimo popularyzacji łączy światłowodowych, wielu z nas nie wie, czym się one tak naprawdę wyróżniają.

Światłowód, czyli co?

Nazwa „światłowód” ma związek ze specyfiką kabli wykorzystywanych w tej nowoczesnej technologii. Są one wykonane z włókna szklanego, przez które przepuszczane jest światło przy transmisji danych. W praktyce wystarczy, że do gospodarstwa domowego czy biura użytkownika operator doprowadzi jedynie końcówkę światłowodu, bez konieczności instalowania urządzeń pośredniczących, co przekłada się na szybkość działania sieci i wygodę korzystania.

Nie musimy się obawiać o warunki atmosferyczne, ponieważ pogoda nie wpływa na jakość działania światłowodu. Zakłóceń w dostępie do sieci nie spowoduje wiatr, upał, a nawet burza. Internet może zwolnić tylko wtedy, kiedy użyjemy do podzielenia łącza routera.

Dlaczego warto wybrać Internet światłowodowy?

Sieć tego rodzaju ma wiele zalet, które sprawiają, że jest ona dobrym wyborem względem innych technologii dostępu do internetu.

Wśród atutów trzeba wymienić:

  •       – szybkość łącza,
  •       – niezawodność,
  •       – niski ping, czyli czas odpowiedzi połączenia internetowego,
  •       – szybkie buforowanie,

Dla każdej osoby, która potrzebuje bardzo szybkiego łącza internetowego, światłowód jest doskonałą propozycją. Technologia światłowodowa to obecnie najbardziej skuteczna, wydajna, a przy tym bezpieczna forma przesyłu danych.

Czym jest przepustowość łącza?

Jedną z najważniejszych zalet internetu światłowodowego jest jego wysoka przepustowość. Oznacza ona maksymalne możliwości przesyłu dużych ilości danych w bardzo krótkim czasie. W porównaniu z powszechnie wykorzystywanymi stacjonarnymi kablami miedzianymi, światłowód bije konkurencję na głowę. Sieć światłowodowa stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnego świata i użytkowników, którzy chcą wygodnie korzystać z usług online.

Czy internet światłowodowy jest drogi?

Można by spodziewać się, że w parze z ogromnymi możliwościami transferowymi oraz wygodą instalacji i korzystania z sieci światłowodowej, musi iść wysoka cena takiego rozwiązania. Jednak jest to błędne rozumowanie, ponieważ usprawnienie przesyłu danych i doskonała przepustowość, jaką charakteryzuje się światłowód, pozwalają na obniżenie kosztów korzystania z sieci.

Na przykład łącze światłowodowe od UPC o przepustowości 1 Gb/s kosztuje 59,99 zł miesięcznie przez pierwsze 3 miesiące w promocji, a później użytkownik płaci zaledwie 79,99 zł miesięcznie.

Czy Polacy będą mieli powszechny dostęp do światłowodów?

Raport FTTH Council Europe wskazuje, że średnio w Unii Europejskiej 13,9 proc. obywateli to abonenci światłowodu. W Polsce to tylko 5,1 proc. gospodarstw domowych, ale w edycji z 2018 roku tego samego raportu wskaźnik wynosił zaledwie 3,9 proc. Widać więc, że coraz więcej Polaków decyduje się na skorzystanie z oferty światłowodów. Ponadto Idate wylicza, że w 28 państwach członkowskich w 2018 roku internet w technologii FFTH/FTTB miało 30 mln abonentów, a w całej Europie – prawie 60 mln, co wynosi o 15,7 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here