Podstawą pracy laboratoryjnej jest przede wszystkim analiza medyczna. Osoby zatrudnione w takim miejscu muszą wykazać się szczegółową wiedzą oraz umiejętnością wdrożenia jej w życie, przez co bardzo często bywa tak, że nawet pilny student nie dostanie pracy w tym miejscu. Jest to spowodowane tym, że nawet najmniejszy błąd może całą placówkę bardzo dużo kosztować. Tym większa odpowiedzialność, im bliżej do pracy z żywym człowiekiem – dla przykładu, laboratoria szpitalne błędem ryzykują życie drugiej osoby, w związku z czym wyposażone muszą być w najbardziej dokładne narzędzia. Żeby być skutecznym, muszą one zawsze dostarczać szczegółowe diagnozy, a tych nie da się osiągnąć bez odpowiedniego zaplecza merytorycznego oraz sprzętowego.

Tak jak z ludźmi do pracy, tak z narzędziami w laboratorium robi się tak, iż wybierają najlepsze. Nic dziwnego – używana waga, dla przykładu, byłaby bardzo niebezpieczna pod tym względem, że prawdopodobnie mierzyłaby w zły sposób, nie byłaby odpowiednio skalibrowana, a do tego laboratorium pozbawione byłoby możliwości reklamacji. Z tego względu profesjonalne placówki nigdy nie pozwalają sobie na szukanie narzędzi na portalach ogłoszeniowych, bo zwyczajnie za dużo ryzykują.

Dobra waga analityczna musi spełniać kilka cech, bez których nie obędzie się żaden laborant.

Co musi mieć waga analityczna?

Waga analityczna – laboratoryjna – musi być przede wszystkim wykonana z dobrych jakościowo, wytrzymałych materiałów. Dobrym pomysłem będzie wybór podestu z solidnego aluminium, pozwalającego na wydajną pracę nawet w trudnych warunkach. Dodatkowo, waga taka musi być wyposażona w stabilną podstawkę, bowiem najmniejsze przesunięcie mogłoby całkiem zmienić wynik analizy. Czasami wystarczy po prostu zwykła podstawka, ale czasami trzeba zainwestować w nieco lepszą wagę, taką, która naprawdę poradzi sobie na wypadek wstrząsów.

Ponadto, dobra waga analityczna musi mieć wewnętrzną kalibrację. Warunki w laboratorium bywają czasem zmienne (w zależności od przeprowadzanego badania), niekiedy bywa i tak, że konkretne próbki waży się w różnym stanie stałości – niektóre bywają wręcz zamrożone. Waga musi wtedy móc wrócić do swoich właściwych ustawień, bowiem człowiek może nie skalibrować jej poprawnie, nawet, jeżeli od lat pracuje w laboratorium.

Bądźmy świadomi tego, że im lepsza waga, tym lepsze wyniki badań przyjdą później, a w konsekwencji oznacza to sukcesywne poprawianie się laboratoryjnych osiągów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy ciągle trzeba radzić sobie ze zmianami biotechnologicznymi – dopasowanie się do obecnie panujących trendów zapewni laboratorium długą żywotność.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here