Uczczono 78. rocznicę mordu na mieszkańcach Lubaczowa i okolic

2

W tym roku przypada 78. rocznica mordu na mieszkańcach Lubaczowa i okolic, którzy padli ofiarą ukraińskich nacjonalistów w lesie Niwki koło Lubaczowa. Z tej okazji w niedzielę (29.09) odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna.

78 lat temu podczas okupacji hitlerowskiej, nacjonaliści ukraińscy zamordowali – według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – 84 osoby,  mieszkańców Lubaczowa i okolicznych miejscowości. Do dnia dzisiejszego nie udało się zidentyfikować wszystkich pomordowanych. Co roku z inicjatywy Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lubaczowie, a także m.in. parafii konkatedralnej Lubaczowie, Związku Kombatantów RP w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Samorządu Powiatu, Miasta i Gminy Lubaczów oraz rodzin pomordowanych, organizowana jest uroczystość upamiętniająca ofiary tej zbrodni – czytamy na stronie Powiatu Lubaczowskiego.

W tym roku uroczystości rozpoczęła msza święta w lubaczowskiej Konkatedrze, odprawiona w intencji ofiar II wojny światowej. Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod pomnik „Las Niwki”. Tu miejsce miała drogę krzyżowa, a  po przemówieniach organizatorów i gości lubaczowscy Strzelcy z JS 2033  odczytali Apel Poległych. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem.

Galeria zdjęć, fot. powiatlubaczowski.pl.


2 komentarze

  1. Kto ufundował ten pomnik? To proszę samemu zobaczyć, i ocenić kim byli Ci ludzie. Co prawda każdy mord jest ludzką tragedią, niemniej jednak byli to współpracownicy Sowieccy. Dzisiejsza mitologizacja wszelkiej maści pomników tamtych dni poraża hipokryzją.

    • mijasz się z prawdą wśród aresztowanych znaleźli się m.in.: byli żołnierze zawodowi, podoficerowie Wojska Polskiego; członkowie przedwojennego „Strzelca”; zatrzymani w okresie okupacji sowieckiej przez NKWD, a po pewnym czasie zwolnieni z aresztu; ostentacyjnie popierający w latach 1939-1941 władzę sowiecką i ustrój komunistyczny. W sumie „siczownicy” zatrzymali blisko sto osób. Osadzonym w więzieniu zarzucano współpracę z władzami sowieckimi. Celem działania OUN nie było rozliczenie sowieckich kolaborantów, lecz eliminacja osób uważanych za wrogów „Narodu Ukraińskiego”.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here