Czy mogę ubiegać się o leasing na początku działalności?

0

Nowa firma to pojęcie różnie rozumiane przez instytucje finansowe. Dla niektórych początkujący, to ten, co dopiero funkcjonuje mniej niż trzy miesiące na rynku od założenia firmy, dla innych to firma niemająca jeszcze roku stażu.

Dlatego instytucje finansowe różnie rozpatrują takich potencjalnych beneficjentów, przystępując z nimi do rozmów o finansowaniu inwestycji po 3 miesiącach, pół roku, roku, a nawet dopiero po dwóch latach działalności, kiedy to przedsiębiorca może wykazać się już pewnymi wynikami finansowymi. A jak to jest z leasingiem ?

Nowe firmy też mogą liczyć na finansowanie

Leasing dla nowych firm jest możliwy, ale na jakich warunkach? Otóż zazwyczaj młoda firma w tym wypadku musi się nieco nagimnastykować, aby znaleźć atrakcyjną ofertę leasingu, a jeszcze przekonać potencjalnego leasingodawcę, że dotrzyma warunków umowy. Zazwyczaj leasingodawcy wymagają wpłaty wstępnej i to wcale nie małej, a także odpowiedniego zabezpieczenia przedmiotu leasingu lub poręczenia. Zatem co możemy zrobić w tym wypadku.

Leasing dla nowych firm, a jego warunki

Im dłużej działasz na rynku, tym masz lepsze możliwości otrzymania leasingu na wynegocjowanych warunkach. Na rynku instytucji finansowych udzielających leasingu możemy już teraz spotkać firmy, które udzielają tzw. kredytu leasingowego już nowopowstałym firmom, na w miarę atrakcyjnych warunkach. Pojawia się tutaj kwestia spełnienia kilku wymagań, które mogą zaważyć o twojej wiarygodności wobec leasingodawcy, a są nimi:

  • – pozytywna historia kredytowa- leasingodawcy zazwyczaj wnikliwie badają historię kredytową potencjalnego młodego przedsiębiorcy. Często ta wnikliwość sięga do jego osoby prywatnej, a nawet współmałżonka. Jeżeli leasingodawca nie znajdzie żadnych negatywnych wpisów w historii właściciela firmy i jego współmałżonka, możemy liczyć na warunki leasingu takie, jakie otrzymują firmy już z pewnym stażem.
  • – to co może przysłużyć się młodemu właścicielowi firmy to poręczenie innej firmy lub osób trzecich. Jeżeli oczywiście jest to poręczenie od kompetentnych osobowości prawnych lub fizycznych, które nie posiadają żadnych zaległości finansowych.
  • – to co najczęściej przekonuje praktycznie każdego leasingodawcę to zabezpieczenie, które przekracza wartość przedmiotu leasingu. Dzięki dobremu zabezpieczeniu np. nieruchomości możemy otrzymać leasing na bardzo korzystnych warunkach, będąc młodą i jeszcze niedoświadczoną firmom.

Na co może dostać leasing młoda firma?

To co najbardziej jest potrzebne w każdej prowadzonej działalności gospodarczej to samochód osobowy. Oczywiście potencjalny leasingodawca weryfikuje, czy rzeczywiście dany przedmiot leasingu jest potrzebny świeżo upieczonemu przedsiębiorcy od samego początku prowadzenia firmy. Taka sytuacja może zaistnieć, jeżeli otwierasz jednoosobową firmę kurierską i potrzebujesz nie samochodu osobowego, a dostawczego do rozwożenia paczek. Wtedy przy takiej formie działalności masz szansę na leasing samochodu dostawczego.

W leasing można wziąć samochód zarówno nowy, jak i używany. Ale uwaga, biorąc samochód używany musisz się liczyć z większymi kosztami leasingu i większą wpłata przedwstępną. Niektóre instytucje finansowe wymagają 1% wpłaty wartości samochodu nowego, a nawet 10% wpłaty wartości samochodu używanego. Ze względu na to, że samochód używany to ryzyko większych kosztów jego eksploatacji (naprawy, częstsze przeglądy i serwisy oraz spowodowanie ewentualnego wypadku). Oczywiście im starszy rocznik, tym to ryzyko się zwiększa. Nowe samochody zazwyczaj są na gwarancji, więc wszelkie prace serwisowe są wykonywane w ramach przeglądów gwarancyjnych, nie wymagają częstego przeglądu, a prawdopodobieństwo napraw w warsztacie i ewentualnych usterek jest zdecydowanie niewielkie.

Ponadto w wadliwym aucie na gwarancji zawsze można wymienić lub naprawić uszkodzoną fabrycznie część. Z tego też względu, jeżeli decydujesz się na leasing, to lepiej inwestuj w nowe urządzenia, a nie używane.

Kolejną sprawą jest miejsce zakupu. Firmy leasingowe najchętniej zgadzają się na finansowanie samochodów, kupowanych prosto z autoryzowanych salonów, niezależnie czy są one nowe, czy używane. Masz niewielkie szanse na leasing samochodu, kupowanego z nieznanego i niesprawdzonego źródła.

Zatem leasing dla nowych firm jest możliwy na warunkach, jakie otrzymują przedsiębiorcy z pewnym stażem, jeżeli historia kredytowa leasingobiorcy nie budzi zastrzeżeń. Natomiast gdy dopiero otworzyłeś działalność i do tej pory nie brałeś żadnych pożyczek i kredytów, to odczekaj przynajmniej 3 miesiące, aby móc dostać już standardową ofertę leasingową. W niektórych instytucjach leasingowych wystarczy trzymiesięczny okres działalności, aby firma mogła liczyć na dobra ofertę leasingu.  


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here