Bezpośrednia likwidacja szkody z OC – Mubi wyjaśnia, o co chodzi

0

Do systemu BLS (Bezpośrednia likwidacja szkody), który zaczął w Polsce funkcjonować od 1 kwietnia 2015 roku, przystąpiła znaczna część towarzystw ubezpieczeniowych.

 W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym system ten polega i w jaki sposób ułatwia on życie tym wszystkim, którzy zostali poszkodowani w kolizjach i wypadkach. Więcej szczegółów przeczytasz również w napisanym przez eksperta Mubi poradniku “Bezpośrednia likwidacja szkody, czyli szybka droga do odszkodowania – jak działa BLS?”, który znajdziesz na stronie https://mubi.pl/poradniki/bezposrednia-likwidacja-szkody/

Zanim system BLS został wprowadzony, osoba poszkodowana w wypadku lub kolizji musiała występować o odszkodowanie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Łączyło się to nie tylko ze stresem, ale też niejednokrotnie oznaczało wydłużenie całego procesu. Kierowca nie znał specyfiki działania danej firmy, nie wiedział, z kim konkretnie rozmawiać w swojej własnej sprawie, a na dodatek zmuszony był doglądać przebiegu likwidacji szkody. 

Już sam udział w kolizji czy wypadku to dla kierowcy duże obciążenie psychiczne. Konieczność dochodzenia swoich praw w zupełnie nieznanym mu towarzystwie ubezpieczeniowym, pilnowanie, by działać zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz konieczność trzymania ręki na pulsie przez cały okres od wypadku do otrzymania odszkodowania, tylko potęgowały cały stres. Bezpośrednia likwidacja szkody to system, który pozwolił uniknąć zamieszania i przyspieszył sam proces uzyskania zadośćuczynienia za poniesione szkody – tłumaczy doradca klienta Mubi.

Śmiało można powiedzieć, że BLS zrewolucjonizował proces uzyskiwania odszkodowania z OC sprawcy. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że korzystając z tego systemu szkodę zgłaszasz nie do towarzystwa tego ostatniego, ale do swojego własnego ubezpieczyciela. Do niezbędnego minimum ograniczone zostają również wszelkiego rodzaju formalności. Wszystko to sprawia, że i samo odszkodowanie uzyskane zostaje nieporównywalnie szybciej. Korzystają tu również same towarzystwa ubezpieczeniowe, które do systemu przystąpiły, jako że pozwoliło to na podniesienie świadczonych przez nich usług i sprawiło, że są one lepiej oceniane przez samych klientów (w tym wypadku – poszkodowanych). 

Pomoc Twojego TU w likwidacji szkody

Fakt, że w systemie BLS po kolizji czy wypadku zgłaszasz się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, nie zaś do TU sprawcy oznacza, iż nie musisz już na własną rękę sprawdzać, gdzie ten ostatni jest ubezpieczony – zrobi to za Ciebie Twój ubezpieczyciel. Co więcej, to również on wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie (już bez Twojego udziału) będzie rozliczał się z towarzystwem sprawcy. 

Które towarzystwa ubezpieczeniowe przystąpiły do BLS?

Pierwszym towarzystwem ubezpieczeniowym, które wprowadziło system BLS (już w roku 2014) było PZU. Do dnia dzisiejszego przystąpiły do programy także Uniqua, Aviva, Warta, Ergo Hestia, Concordia, Gothaer oraz AXA Direct. Warunkiem tego, byś Ty, jako poszkodowany, mógł z systemu skorzystać, jest to, że muszą należeć do niego zarówno Twój ubezpieczyciel, jak i towarzystwo, w którym polisę OC nabył sprawca zdarzenia. Własny system uproszczonej likwidacji szkody wdrożyło jednak wiele innych towarzystw, a z kolei te, które należą do systemu BLS, również oferują pomoc w sytuacji, gdy TU sprawcy kolizji czy wypadku nie należy do programu. Oznacza to, że po wystąpieniu zdarzenia powinieneś w pierwszej kolejności skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową i sprawdzić, czy staranie się o odszkodowanie w TU sprawcy będzie w Twoim przypadku w ogóle konieczne. 

Ograniczenia związane z korzystaniem z systemu BLS

Pamiętaj, że system BLS może objąć tylko te kolizje i wypadki, które wydarzyły się na terenie Polski. Można też skorzystać z niego jedynie w sytuacji, gdy wystąpiły szkody na mieniu, jako że szkody osobowe nie mogą być przy jego pomocy likwidowane. Warto również mieć na uwadze fakt, iż BLS działa do wysokości szkody do 30 000 zł – szkody przewyższające tę wartość wymagać będą zastosowania likwidacji systemem tradycyjnym. 

Może się zdarzyć, że przyznana Ci kwota odszkodowania nie będzie satysfakcjonująca. W takim wypadku możesz wystąpić do sądu, jednak pamiętaj, że pozwanym będzie tutaj towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, a nie Twoje. 

Musimy pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe poszkodowanego, mimo że wypłaca odszkodowanie, to jednak w systemie BLS pełni wyłącznie rolę pośredniczącą – wyjaśnia doradca klienta porównywarki ubezpieczeń mubi.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here