80. rocznica bitwy pod Oleszycami-Dachnowem

0

W sobotę (14 września) rozegra się widowisko historyczne “Bój pod Dachnowem”, organizowane z okazji 80. rocznicy bitwy pod Oleszycami – Dachnowem. Na polach pod lasem przy leśniczówce Szczerbiwilka rekonstrukcyjny bój stoczą ponownie oddziały Wojska Polskiego i Wermachtu.

W bitwie pod Oleszycami – Dachnowem w 1939 roku wzięła udział 21 Dywizja Piechoty Górskiej pod dowództwem gen. Józefa Kustronia. Po pierwszych morderczych bojach w obronie kraju przed Niemcami, otrzymała ona rozkaz marszu na wschód dla obrony Lwowa. 14 września 1939 roku Polscy żołnierze wraz z generałem dotarli do lasów pod Oleszycami. Rozpoczęła się tam bitwa z przeważającymi siłami niemieckimi.

Przygotowania do walki rozpoczęto w okolicach Cewkowa. Przyprowadzono konie oficerskie, gen. Józef Kustroń kazał rozdać je kawalerzystom, pozostałe oddał okolicznym chłopom. O godz. 22 wyruszono na węzeł komunikacyjny Oleszyce – Lubaczów- Cieszanów by „przeciąć komunikację działającej od Tomaszowa na Zamość niemieckiej dywizji pancernej, celem pozbawienia jej dowozu materiałów pędnych” .

15 września po całonocnym i wyczerpującym marszu, rozgorzała bitwa. Pod Futorami Niemcy doznali poważnych strat. Szpital wojskowy w szkole w Starym Dzikowie został przepełniony rannymi. Kolejnych rannych Niemców zanoszono do kościoła.

Pod Uszkowcami polscy artylerzyści także zadali bolesne straty Niemcom, niszcząc m.in. wozy amunicyjne i sprzęt przeciwpancerny. Pod Oleszycami i Dachnowem przez cały dzień trwały mordercze walki. 21 Dywizja Piechoty Górskiej z jej dowódcą gen. Józefem Kustroniem prowadziła bój z trzykrotnie silniejszą 45 Dywizją niemiecką. Po tym gdy okazało się niemożliwe przełamanie niemieckiego oporu, gen. Kustroń nakazał oddziałom wycofanie się w kierunku Dzikowa.

16 września o świcie niemiecki pierścień zamknął się ostatecznie wokół dywizji. Nie powiodły się kolejne próby przebicia z okrążenia. Gen. Kustroń odrzucił propozycję przedarcia się ze sztabem na zachód i postanowił zostać ze swoimi żołnierzami do końca. Na czele oddziału kpt. Żurka w sile 200 żołnierzy i z grupką około 30 oficerów, gen. Kustroń ruszył w kierunku lasów moszczanickich. W okolicy Koziejówki koło Ułazowa o godz. 14 seria z niemieckiego cekaemu zadała śmiertelne rany gen. Józefowi Kustroniowi.

Ciało generała przewieziono do Ułazowa i złożono na plebanii grecko-katolickiej. Tego samego dnia pochowano przy cerkwi w obecności grupki cywili. Nawet Niemcy oddali hołd gen. Józefowi Kustroniowi – salwą honorową pożegnali polskiego bohatera, a jego order Virtuti Militari wraz dokumentami przekazali rodzinie.

W 80. rocznicę tych wydarzeń będzie miała miejsce dwudniowa uroczystość upamiętniająca. W sobotę odbędzie się piknik militarny i rozegra się widowisko historyczne “Bój pod Dachnowem”. W niedzielę natomiast odbędą się oficjalne uroczystości.

Program przedstawia się następująco:

Sobota, 14 września (łąki w pobliżu Gajówki Szczerbiwilka koło Dachnowa)
Godz. 15.30 – Piknik historyczno – militarny

– pokazy sprzętu i wyposażenia służb mundurowych: Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia,
– degustacja grochówki wojskowej,
– konkursy z nagrodami.
Godz. 17.00 – Widowisko historyczne „Bój pod Dachnowem”

Niedziela, 15 września
Godz. 11.30
– zbiórka na placu szkolnym w Dachnowie pocztów sztandarowych i zaproszonych gości,
Godz. 11.45 – uformowanie kolumny i przemarsz do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dachnowie na mszę św.
Godz. 12.00 – msza św. koncelebrowana przez Kapelana Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej
Godz. 13.00 – przemarsz na miejsce uroczystości na placu szkolnym
Godz. 13.10 – wciągnięcie flagi państwowej na maszt
– odegranie hymnu
– przedstawienie krótkiego rysu historycznego
– złożenie wiązanek pod tablicą upamiętniającą walki
– program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Dachnowie
– wystąpienia okolicznościowe

mp, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here