Dlaczego bolą nas kolana?

1

Kolana mogą nas boleć z wielu powodów. Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka, a przez to bardziej narażonym na uszkodzenia i ból. Niektóre aktywności lub zaniedbania mogą doprowadzić do trwałego dyskomfortu lub nawet niesprawności. Warto więc wiedzieć, co może powodować ból kolana i jak tego uniknąć.

Staw kolanowy – duży staw, duży problem

Staw kolanowy to największy i jednocześnie najbardziej złożony staw w ludzkim układzie kostno-stawowym. W stawie tym łączy się kość udowa i piszczelowa, a także rzepka. Ich powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką, a między kłykciami kości znajdują się łąkotka. Całą ta konstrukcja ustabilizowana jest przez więzadła i mięśnie.

Staw kolanowy umożliwia zginanie i prostowanie nogi, można też wykonywać ruch rotacyjny w zgięciu. Tyle możliwości sprawia, że jest on narażony na przeciążenia i urazy. Ból kolana może występować podczas wykonywania różnych ruchów, a także w trakcie stania, siedzenia, czy leżenia. Gdy tak się dzieje, należy przerwać wykonywaną aktywność, by nie obciążać kolana i w razie konieczności sięgnąć po środki przeciwbólowe. Silny ból kolana wymaga konsultacji lekarskiej.

Uraz kolana przyczyną bólu

Urazy to dominująca przyczyna bólu kolan. Staw kolanowy można skręcić, dochodzi wówczas do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu. Zdarzają się też zwichnięcia, w przebiegu których przesuwają się powierzchnie stawowe. Można też naciągnąć, naderwać a nawet całkowicie zerwać więzadła w kolanach, co objawia się ograniczeniem ruchomości stawu, bólem i utratą stabilności. Większość tych uszkodzeń ma miejsce podczas uprawiania sportu lub wykonywania pracy fizycznej.

Bolesne, przeciążone kolano

Czasem kolano boli w wyniku przeciążenia stawu. Długie stanie w jednej pozycji, ciężka praca fizyczna, intensywny trening – to tylko kilka z możliwych przyczyn tego stanu. Na obciążenia stawu kolanowego narażone są też osoby otyłe i kobiety ciężarne, których kolana muszą utrzymać większy ciężar niż dotychczas.

Ból kolana a RZS

U części pacjentów ból kolana jest konsekwencją postępującego reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Rzadziej przyczyną jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). W przebiegu tych chorób dochodzi do rozwoju stanów zapalnych w stawach, także stawie kolanowym. Towarzyszy temu ból i sztywność stawu, pojawiające się obrzęki i ograniczenie ruchomości.

Ból efektem zmian zwyrodnieniowych

Zmiany zwyrodnieniowe są nieuniknionym skutkiem starzenia się organizmu. Tkanki chrzęstne w stawach kolanowych po latach przeciążeń powoli się zużywają, co sprzyja występowaniu zwyrodnień. Kolano staje się coraz bardziej sztywne i bolesne, zakres ruchów również jest ograniczony. Ponadto w kolanach słychać charakterystyczne trzeszczenie. Na zewnątrz widoczne mogą być pewne zniekształcenia i zmiany ustawienia stawu.

Inne powody

Ból kolana może być objawem wady stawów kolanowych (kolana koślawe i szpotawe) oraz wad postawy. Czasem powodem są niepoprawnie wykonywane ćwiczenia fizyczne.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here