W najbliższą sobotę Narodowe Czytanie 2019

1

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie znów włącza się w akcję organizowaną przez Prezydenta RP – Narodowe Czytanie. W tym roku, 7 września na lubaczowskim rynku usłyszymy Nowele polskie.

fot. MBP w Lubaczowie

Utwory wybrane zostały przez Parę Prezydencką. Z ponad stu propozycji wyłonili osiem tytułów.

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

7 września w całej Polsce czytane będą fragmenty utworów: „Dobra pani”  Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa,  „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruna Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Osoby, które chciałyby wziąć czynny udział w Narodowym Czytaniu mogą zgłaszać się pod numerem telefonu (16) 632 93 50 w. 25 lub osobiście w Czytelni dla Dorosłych MBP w Lubaczowie. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 września.

AH, elubaczow.com


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here