W niedzielę (25.08) w Wielkich Oczach, pod hasłem „Folklorem malowana Ziemia Lubaczowska”, odbyły się dożynki powiatowe. Święto plonów to czas podziękowania ze zbiory i dzielenia się radością po ukończonych żniwach. W świętowaniu rolnikom towarzyszyły władze państwowe i samorządowe. Nie zabrakło występów zespołów folklorystycznych, konkursów wieńców, zespołów folklorystycznych i kulinarnego, oraz zabawy tanecznej.

Dożynki powiatowe rozpoczęły się zbiórką uczestników i delegacji dożynkowych przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym w Wielkich Oczach. O godz. 13.00 rozpoczęła się plenerowa Msza Święta Dziękczynna ze zebrane plony, której przewodniczył proboszcz parafii Wielkie Oczy ks. Józef Florek w asyście kapłanów z okolicznych parafii.

Po Mszy Św. nastąpiło oficjalne powitanie gości i okolicznościowe przemówienia.

Wójt Gminy Wielkie Oczy Albert Hawrylak powitał zebranych gości i podziękował rolnikom powiatu lubaczowskiego:

Dziękujemy za chleb, za Waszą ciężką pracę, które w obliczu kaprysów pogody, jakże zmiennej, zasługuje na szczególną wdzięczność i szacunek.

Starosta Lubaczowski Zenon Swatek również podziękował rolnikom za trud. Stwierdził, że:

Rok ten był trudny dla rolników. Pogoda była zmienna. Przede wszystkim susza, która rozpoczęła się w czerwcu, a umocniła jeszcze w lipcu spowodowała obniżenie plonów. Prawdziwy kataklizm przeżyły miejscowości Gminy Oleszyce, gdzie w czerwcu nawiedziła ich nawałnica gradowa, która kompletnie zniszczyła wszystkie zasiewy. W takich warunkach konieczna jest solidarność, a także opieka rządu i władz powiatowych i władz zwierzchnich.

Następnie gospodarzom święta chleb z tegorocznych plonów przekazali starostowie dożynek: gminni-Bogusława Lichacz i Adam Wiciński oraz powiatowi- Dorota Stanicka i Mariusz Kurek. Chlebem tym zostali poczęstowani uczestnicy dożynek. Wśród nich znalazła się m.in. Minister Anna Schmidt-Rodziewicz, Senator Mieczysław Golba, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Teresa Pamuła, goście ze Słowacji i Ukrainy, samorządowcy z terenu powiatu lubaczowskiego czy przedstawiciele służb mundurowych.

Po oficjalnych przemówieniach dziesięciu rolników z powiatu zostało odznaczonych wyróżnieniem „Zasłużony dla rolnictwa”, po czym rozpoczęła się część artystyczna z tradycyjnymi już konkursami: na najpiękniejszy wieniec, kulinarny (pod hasłem „Pierogowy zawrót głowy”) i zespołów folklorystycznych.

W konkursie wieńców uczestniczyło aż 40 delegacji. Prace oceniało jury w składzie: Monika Zydroń z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Barbara Kubrak z Muzeum Kresów w Lubaczowie i Rafał Kureczka z Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Pierwszą nagrodę jury przyznało wieńcowi ze Szczutkowa, drugą pracy z sołectwa Czaplaki, a trzecią sołectwu Podemszczyzna. Dwa wyróżnienia specjalne trafiły do twórców wieńców z Budomierza i Futor.

W konkursie kulinarnym brało udział 30 Kół Gospodyń Wiejskich. Konkursowe pierogi oceniała komisja w składzie: Agnieszka Nieckarz z Zespołu Szkół w Oleszycach, Andrzej Węgierak – szef kuchni Restauracji Kresowa Osada i Krzysztof Zieliński ze Stowarzysznia Pro Carpathia. Pierwsze miejsce zajęło KGW Płazów za „Pierogi chłopskie z surowych ziemniaków z czosnkiem niedźwiedzim,okraszone słoniną”. Druga lokata przypadła KGW Skolin za „Pierogi z kapustą i grzybami”, a trzecia KGW Krowica Sama za „Pierogi z bobem”. Wyróżnienia specjalne otrzymały: KGW Łukawiec za „Babcine pierogi” oraz KGW Uszkowce za „Pierogi z kaszą gryczaną i serem”.

W Konkursie Zespołów Śpiewaczych, Zespołów Pieśni i Tańca oraz Kapel Ludowych, z kolei wzięło udział 11 grup. Prezentacje oceniali: Krystyna Trojanowska, emerytowana pracownica Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Dominika Osypanko z Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz Andrzej Kindrat z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie. Najlepszy okazał się Zespół Pieśni i Tańca „Kresy” z Lubaczowa. Drugą nagrodę otrzymał Zespół „Braciaki”, a trzecią Zespół „Stokrotki” z Cewkowa. Wywróżenia trafiły do Zespołu Folklorystycznego „Pogranicze” z Lubyczy Królewskiej oraz Zespołu Śpiewaczego KGW z Ułazowa.

Przedstawiamy fotorelację z dożynek powiatowych

fot. Mariusz Pajączkowski

mp, elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here