Blaty z betonu architektonicznego lub mikrocementu

1

Beton we wnętrzach zyskuje coraz większą popularność. Ściany z betonu, posadzki betonowe, a teraz czas na blaty z betonu, czy stoły w restauracjach. Jak uzyskać taki blat? Pierwszy sposób to odlew z betonu architektonicznego, drugi wybranie microcementu, który kilku milimetrową warstwą pokryje nam blat.

Wady i zalety blatów z betonu i microcementu?

Kiedy decydujemy się na wybór betonu architektonicznego, pamiętajmy, że blat będzie dość ciężki, aby zapewnić odpowiednią trwałość musimy wybrać wysokiej jakości komponenty(nie polecamy betonu architektonicznego z marketów). Następnie musimy zastosować włókno szklane, w celu lepszego związania.

W pierwszej kolejności tworzymy formę, którą następnie zalewamy betonem, zacieramy i musimy odczekać 48 godzin. Kolejny etap to szlifowanie do otrzymania efektu, który będzie dla Nas zadowalający.

Na sam koniec należy zastosować impregnat, który zapewni gładkość, ochroni przez brudem i zmniejszy chłonność betonu.

Blat z microcementu

Wybierając blat z zastosowaniem mikrocementu, efekt będzie znacznie szybszy.

Na blat z OSB, MDFu, czy płyty drewnianej lub wiórowej, nakładamy warstwę gruntującą powierzchnię, następnie nakładamy 2 cienkie warstwy microcementu w odstępach 3 godzin.

https://www.festfloor.eu/blog/microcement-floor-or-polished-concrete/

Kiedy obie warstwy wyschną, możemy zabrać się za szlifowanie. Delikatne szlifowanie zapewni jednolitą powierzchnię. Efekt surowego betonu wymagać będzie zastosowania przecierki i przypalenia. Ostatnim etapem pracy jest zabezpieczenie blatu korzystając z lakieru.

Blat z mikrocementu to łatwość wykonania i niższy ciężar(zalety, gdy stoły będą często przestawiane), większa wydajność komponentów, większa odporność na wilgoć.

Sprawdź produkty Festwall Life lub Festfloor Go.

Kreatywnym osobom, które próbują zastosować zwykły beton, mówimy stanowcze NIE.

Zwykły beton nie będzie się trzymał blatu, dodatkowo będzie się kruszył i odpadał.

Microcement zawiera mieszankę polimerów, dzięki którym jest to elastyczny, wodoodporny materiał, który cechuje świetna przyczepność.

https://www.festfloor.eu/blog/microcement-kitchen-ideas/

Konserwacja i użytkowanie blatów z betonu architektonicznego lub mikrocementu.

  1. Nie kładźmy bezpośrednio gorących naczyń czy garnków na powierzchnię. Stosujmy podkładki.
  2. Używajmy deski kiedy kroimy. Krojenie bezpośrednio na blacie może spowodować wgłębienia.
  3. Sok z cytryny, ocen mogą uszkodzić lakier, dlatego od razu należy go zetrzeć.
  4. Wycieraj blaty delikatnymi środkami np. płynem do naczyń.

Blaty z betonu w restauracji?

W Hiszpanii znajduje się magiczna restauracja Boho Bar, w której znajdziemy elementy z betonu. Stara posadzka z betonu polerowanego, stoły z microcementu pomalowane błyszczącym lakierem.

Po upływie wielu lat, na materiałach widać ślady zużycia(pęknięcia, plamy), jednak oryginalność i klimat wciąż zostały na najwyższym poziomie. Warto odwiedzić i samemu sprawdzić to miejsce, wystarczy wpisać w Google – boho bar madrid.


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here