Przeszczep nerki od żywego dawcy z udziałem rodzeństwa z naszego powiatu

0

W lipcu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wykonano pierwszy w regionie małopolsko-podkarpackim zabieg transplantacji nerki pobranej od żywego dawcy. Pacjentami było rodzeństwo z powiatu lubaczowskiego.

W krakowskim ośrodku aktywność transplantologiczna nieprzerwanie trwa od 27 lat. Od tego czasu przeszczepiono już kilkaset nerek. Narządy pochodziły od dawców zmarłych. W grudniu 2017 roku Szpital Uniwersytecki uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz zgodę Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji „Poltransplant” na pobieranie i przeszczepianie narządów również od dawców żywych. Zabieg wykonany na rodzeństwie z naszego powiatu zapoczątkował nowy etap w historii ośrodka.

Długiego procesu transplantacji dokonał zespół złożony z chirurgów, urologów i nefrologów transplantologów. Diagnostykę i przygotowanie obu pacjentów do przeszczepu przeprowadził zespół nefrologów transplantologów z O/K Nefrologii kierowany przez prof. dr hab. Marka Kuźniewskiego. Z kolei przeszczep wykonała grupa lekarzy pod kierunkiem prof. dr hab. med. Piotra Richtera, kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej SU. Zabieg przebiegł pomyślnie, pacjenci są w dobrym stanie, a przeszczepiony narząd natychmiast podjął pracę.

– Przeszczepienie nerki od dawcy żywego to optymalna metoda leczenia schyłkowej niewydolności nerek. Narząd taki funkcjonuje lepiej i dłużej niż narządy pobrane od dawców zmarłych. Jest też wyrazem niezwykłej emocjonalnej więzi między dawcą i biorcą. – wyjaśniają na stronie szpitala lekarze.

Według danych „Poltransplantu” w 2018 r. w Polsce przeszczepiono 884 nerki od dawców zmarłych, a od dawców żywych – 40. Na przeszczep nerki oczekuje ponad 1,2 tys. Polaków. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!