Potrzeba i zastosowanie odzieży ochronnej

Zastosowanie urządzeń mających na celu ochronę ciała ludzkiego znana jest nam właściwie od setek lat. Każdy z nas jest w stanie sięgnąć pamięcią do lekcji historii z klas podstawowych, gdzie spoglądaliśmy na ikonografie rycerzy dumnie noszących szerokie, stalowe zbroje mające chronić ich podczas potyczki przed obrażeniami fizycznymi w postaci cięć i przebić wycelowanych w narządy.

W dzisiejszych czasach nie musimy zmagać się z problemami związanymi z wyborem stroju do nadchodzącej bitwy, jednak z uwagi na rozwój technologii przemysłowych, a nawet tych ułatwiających codziennie życie domowe przeciętnemu obywatelowi powstało wiele odzieży mających za zadanie przeciwdziałać niebezpieczeństwom wynikającym ze specyfiki wykonywanej pracy.

Rodzaje odzieży ochronnej

Ubrania ochronne w dzisiejszych czasach to bardzo indywidualne i specyficzne zagadnienie z uwagi na to, że istnieją w niemal każdej branży, w której jest sposobność by doszło do nieszczęśliwego wypadku mogącego skrzywdzić wykonującego swoje zadania człowieka. Pomyślmy teraz nad tym, jak ogromna doza zawodów może prowadzić do uszczerbków na zdrowiu, czy też przeróżnych uszkodzeń mechanicznych skóry, urazów ścięgien i tkanki wewnętrznej.

Z nadmienionych przyczyn możemy wymienić naprawdę szeroką gamę, która stanowi przeróżne ubrania ochronne. Do jednych z najbardziej spopularyzowanych należą ubrania chroniące przed obrażeniami mechanicznymi.

Są to najczęściej grubo szyte rękawy i nakładki na tors. Taki rodzaj ochronnego ubioru możemy spotkać na przykład na budowach, gdzie łatwo o skaleczenia, rozcięcia, upadki ciężkich przedmiotów na kończyny. Absolutną podstawą BHP w budowlance są kultowe kaski. Chyba każdy z nas widział kiedyś filmy, na których to właśnie budowlańcy musieli nosić kolorowe nakrycia głowy o lekko podłużnym kształcie.

Plac budowlany to miejsce, w którym niezwykle łatwo o osunięcie cegieł, nieszczęśliwy upadek ciężkiego przedmiotu na głowę, a przecież takowych tam nie brakuje. Dlatego tak ważnym jest włączenie do odzieży ochronnej kasku w miejscach, gdzie uszkodzenia czaszki mogą wystąpić. Kolejnym aspektem ochrony budowlańca są rękawice i grubo szyte warstwy wierzchnej części ubrań.

Doskonale wiemy o tym, że budowy są miejscami, w których należy docinać wiele przedmiotów, jak i dzierżyć sprzęty z ostrymi zakończeniami. Dlatego drugim najważniejszym aspektem są dodatki w postaci rękawic, jak i grubych warstw odzieży, która potencjalnie może ochronić skórę przed przypadkowym nacięciem.

Jeżeli szukasz odzieży ochronnej, polecam zajrzeć na – https://phradpol.pl/kategoria-produktu/ochrona-ciala/

Ciało należy chronić nie tylko przed obrażeniami fizycznymi

Ubrania ochronne wykorzystywane w celu redukcji obrażeń fizycznych to najczęściej wykorzystywane i znane wszystkim gadżety w świecie BHP. Nie są jednak jedynymi przedmiotami z klasy odzieży ochronnej. Warto pamiętać o tym, że elektrycy, chemicy wraz z lekarzami, jak i strażacy wymagają ochrony przed innymi niebezpieczeństwami.

Szeroka specyfika ochronnego ubrania stanowi prewencję również przed takimi obrażeniami, jak te spowodowane wysokimi temperaturami w trakcie pożaru, napromieniowaniem silnymi pierwiastkami w elektrowniach lub nawet gumowymi zakończeniami przystosowanymi do odcięcia wiązki prądu mogącej porazić elektryka.


1 komentarz

  1. Sam sobie dobieram ubrania ochronne do pracy oczywiście te , które spełniają odpowiednie normy. W letniej porze noszę krótkie spodenki, zmawiam je ze strony glovex do tego odpowiednie obuwie, koszula robocza i można pracować. Szef patrzy czy kazdy jest ubrany jak powinien jak nie to odcina kase z wypłaty, trzeba się pilnować. Bezpieczenstwo jest najważniejsze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here