W przemyśle wykorzystuje się różne technologie druku, które są nieustannie rozwijane i udoskonalane. Nie dziwi zatem fakt, że na rynku można znaleźć mnóstwo urządzeń służących zarówno do znakowania towarów, jak i do sporządzania etykiet, listów przewozowych czy różnego rodzaju oznaczeń. Jednym z podstawowych sprzętów tego typu jest drukarka przemysłowa, przystosowana do pracy w trybie ciągłym i wyjątkowo trudnych warunkach.

Zastosowanie drukarek przemysłowych

Drukarki przemysłowe są najczęściej wykorzystywane do drukowania etykiet na towary przeznaczone do transportu lub składowane w magazynach, etykiet specjalnych, kodów kreskowych i EAN, kodów promocyjnych, logotypów, nazw produktów, a także tabliczek znamionowych. Cechą, która wyróżnia je na tle innych podobnych sprzętów, jest odporność na niekorzystne warunki, takie jak choćby zapylenie, duża wilgoć, wysokie lub niskie temperatury, drgania oraz wstrząsy. Wynika to z posiadania przez te urządzenia solidnej, nierzadko metalowej obudowy. Ponadto są cenione za wydajność (nieprzerwane działanie, zapewniające możliwość szybkiego druku w dużych ilościach) i niespotykaną wręcz uniwersalność. Znakowanie przemysłowe ma na celu nie tylko usprawnienie funkcjonowania procesu produkcji czy sprzedaży, ale także udostępnianie konsumentom możliwie najwięcej danych i informacji na temat konkretnego wyrobu. Powyższe właściwości decydują o tym, że drukarki przemysłowe są elementem automatyzacji w różnych branżach, w tym zwłaszcza w:

  1. 1. Szeroko rozumianym przemyśle – stosuje się je do znakowania m.in. artykułów motoryzacyjnych, materiałów budowlanych, elementów elektronicznych, artykułów chemicznych, rur oraz kabli.
  2. 2. Farmaceutyce – do oznaczania leków, kosmetyków i urządzeń farmaceutycznych.
  3. 3. Branży produktów konsumenckich – do etykiet na wyroby tytoniowe i alkoholowe, środki ochrony osobistej itp.
  4. 4. Branży spożywczej – do drukowania kodów kreskowych i innych oznaczeń na opakowaniach produktów zbożowych, nabiału, słodyczy, napojów, mięsa, wyrobów cukierniczych i innej paczkowanej żywności. 

Drukarki termiczne oraz termotransferowe – ogólna charakterystyka i różnice

Wiele sklepów internetowych, takich jak choćby ten: https://www.codemax.eu/, ma w swojej ofercie dwa typy drukarek przemysłowych – są to urządzenia termiczne i termotransferowe. Te pierwsze dają możliwość wydruku wyłącznie na tzw. papierze termicznym, zmieniającym swój kolor pod wpływem podwyższonej temperatury. Nie jest tutaj konieczne stosowanie żadnych dodatkowych materiałów, np. toneru czy tuszu. Sporządzane przez drukarki termiczne etykiety i naklejki są używane przede wszystkim do znakowania produktów charakteryzujących się krótkim czasem użytkowania, m.in. artykułów spożywczych, przesyłek kurierskich i różnych paragonów fiskalnych. Wadą omawianych urządzeń jest niezbyt dobra i mało odporna jakość wydruku. Z kolei drukarki termotransferowane pozwalają na zadrukowywanie zarówno papieru, jak i folii czy materiałów z poliestru. Zastosowana tutaj technologia opiera się na uzyskiwaniu obrazu poprzez podgrzewanie pigmentu znajdującego się w specjalnej taśmie termotransferowej. Ze względu na wysoką trwałość sporządzonych w ten sposób etykiet, urządzenia te idealnie nadają się do znakowania sprzętu elektronicznego i odzieży, a także do druku kodów kreskowych. 


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here