Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP przebywał w piątek (02.08) na Ziemi Lubaczowskiej. W Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej wręczył medale 100-lecia Odzyskana Niepodległości osobom szczególnie zaangażowanym w upamiętnianie dziedzictwa dawnych ziem Rzeczypospolitej oraz spotkał się z harcerzami.

Otrzymali je: Elżbieta Rusinko – prezes jarosławskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz pochodzący z Zarzecza Janusz Horoszkiewicz, który od 2007 r. organizuje pielgrzymki do Huty Stepańskiej i jej okolic.

RELACJA TVP3 RZESZÓW.

Uroczystość odznaczenia była częścią konferencji popularnonaukowej „Dziedzictwo Polskiego Harcerstwa” zorganizowanej przez wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla w ramach trwającego Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Towarzyszył jej 3-dniowy biwak zuchowo-harcerski Hufca ZHP Lubaczów. W warsztatach, prezentacjach, grach i zabawach bierze udział 150 zuchów z całego Podkarpacia. Wśród nich są także skauci z Kanady. Obozowisko zorganizowano po raz pierwszy z okazji 100-lecia harcerstwa. Po konferencji delegacja, w asyście marszałka, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart oraz Wiceprzewodniczącej Sejmiku Woj. Podkarpackiego Teresy Pamuły, zwiedziła Kresową Osadę spotykając się równocześnie z harcerzami i strzelcami.

Po południu odbyła się wizyta w Muzeum Kresów, w którym prezentowane są pamiątki dotyczące lokalnej historii i Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Minister Adam Kwiatkowski złożył też kwiaty pod obeliskiem przy stadionie miejskim, upamiętniającym mszę, którą w czerwcu 1991 roku odprawił papież Jan Paweł II. Ostatnim akcentem dnia  była wizyta w Cerkwi św. Paraskewy w Radrużu.

elubaczow.com, podkarpackie.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here