Zaopatrzasz inne firmy w produkty lub usługi niezbędne do ich funkcjonowania? W takim razie na pewno wiesz, czym jest marketing B2B, czym różni się od B2C i jakie niesie za sobą korzyści. Jeśli jednak do tej pory nie interesowałeś się sprawami marketingowymi, zapraszamy do przydatnej lektury!

Komunikacja w biznesie

Z klientami bywa różnie, jedni przychodzą, a drudzy odchodzą. Taka cyrkulacja dzieje się każdego dnia, dlatego trzeba do każdego rodzaju klientów dopasować różne treści. Komunikat kierowany do obecnego klienta odbiega od komunikatu do klienta potencjalnego. Preferencje kupujących będą różniły się stopniem zainteresowania produktem bądź usługą oraz wiedzą na temat jakości. Sytuacja zmienia postać rzeczy, kiedy klientem staje się inna firma, którą zaopatrujemy w produkty bądź usługi, kluczowe dla jej funkcjonowania. W takim przypadku rola komunikatów marketingowych będzie niezwykle ważna. Przede wszystkim będą one kierowane do osób, które tworzą grupę decyzyjną w danej firmie. I nie bez powodu strategia ta nosi nazwę business to business. W końcu rozwija nie tylko firmę, której dostarczamy zasoby, ale także całą branżę. Dlatego komunikat musi być jak najbardziej przemyślany i dopasowany do oczekiwań klientów biznesowych. Na pewno powinien zawierać o wiele więcej konkretnych informacji, niż przekaz do klientów indywidualnych. Klient biznesowy musi mieć świadomość wszystkich specjalistycznych aspektów, na podstawie których podejmie decyzję o ewentualnym zakupie.

Zaufanie w biznesie

Proces sprzedażowy w B2B zazwyczaj jest długotrwały. Sama decyzja o kupnie często wymaga wiele wysiłku ze strony przedsiębiorcy i czasu do zastanowienia dla kupującego. Późniejsze kroki sprzedażowe też mogą trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Rozumienie potrzeb klienta i doradzanie mu w wielu kwestiach jest kluczowe w sprzedaży B2B, dlatego tak ważne jest nawiązanie dobrych relacji z klientem biznesowym. Tylko poprzez zaufanie, wypracowane na podstawie odpowiedniej komunikacji i przekazów, taka sprzedaż może osiągnąć powodzenie i zaprocentować w przyszłości współpracą długofalową. Wiele agencji wyspecjalizowanych w technikach marketingowych i komunikacyjnych zajmuje się marketingiem B2B. Jedną z takich firm jest agencja Commplace, oferująca swoim klientom szereg propozycji, jak skutecznie przeprowadzać działania B2B i jakie komunikaty kierować do klientów biznesowych, aby osiągnąć założone cele. Warto zasięgnąć wiedzy specjalistów w swojej dziedzinie i zrobić krok do przodu, razem ze swoją firmą.


2 komentarze

  1. Warto również mierzyć efekty prowadzonych działań. Na bieżąco sprawdzać ich skuteczność i pracować nad jej poprawą. W przypadku firm sprzedających online jest to łatwiejsze niż w przypadku innych, które nie sprzedają tak swoich produktów i usług. Jednak te ostatnie też mogą mierzyć telefony przychodzące do nich z reklam i działań marketingowych czyli realizować tzw calltracking. W ten sposób można ustalić, które podjęte działania są skuteczne. W efekcie uzyskiwać coraz więcej telefonów poprzez intensyfikację najskuteczniejszych działań marketingowych, poprawianie kampanii mniej skutecznych, rezygnowanie, czy minimalne wykorzystywanie działań, które się zupełnie nie sprawdzają.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here