W czwartek Piknik Kolejowy na stacji w Baszni

0

Linia kolejowa Jarosław – Sokal przebiegająca przez Ziemię Lubaczowską (obecnie nr 101 Munina – Hrebenne) ma już 135 lat. Z tej okazji, w czwartek 1 sierpnia na stacji Basznia odbędzie się Piknik Kolejowy.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00. Na uczestników czekać będą przejażdżki drezyną spalinową oraz tradycyjną, zwiedzanie pociągu ratownictwa kolejowego i przejażdżki tym pojazdem. Ponadto odbędzie się prezentacja nowoczesnego sprzętu służącego zabezpieczeniu kolei przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei. Dzieci z firmą Pentel będą mogły zbudować własny model pociągu z Polem i Niką. Wykonane w czasie warsztatów, zorganizowanych przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Polonika, wagoniki podpięte zostaną do zdalnie sterowanej lokomotywy. Kto wie, może uda się ustanowić rekord w długości „polonikowego pociągu”?

Z myślą o najmłodszych zorganizowany zostanie także bezpłatny kurs szynobusu, który o godz. 11:00 wyruszy z Baszni do Horyńca-Zdroju, gdzie dotrze o godz. 11:08. Powrót przewidziany jest o godz. 12:40, więc przerwę wykorzystać można na spacer w uzdrowiskowej miejscowości lub słodki deser. Zdradzimy, że specjalnie na to wydarzenie organizatorzy przygotowują pamiątkowy bilet.

W czasie Pikniku Kolejowego odbędzie się także konferencja, która rozpocznie się o godz. 10:00. Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, dr hab. Michał Pszczółkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Mieczysław Borowiec – dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Rzeszowie, przedstawiciel Samorządu Województwa Podkarpackiego, Paweł Szczerbakow – ekspert z zakresu renowacji taboru kolejowego oraz Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel opowiedzą jak przedstawia się architektura kresowych dworców, jak przebiega rewitalizacja dawnych obiektów pokolejowych i zabytkowego taboru kolejowego i jakie prowadzone są działania inwestycyjne podejmowane na linii kolejowej nr 101.

Impreza organizowana w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów ma przypomnieć historię linii kolejowej przebiegającej m.in. przez Oleszyce, Lubaczów Basznię Dolną i Horyniec-Zdrój oraz promować regionalny transport kolejowy.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here