Festiwal Dziedzictwa Kresów w lubaczowskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

0

Autorki książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” Agnieszka Rybak i Anna Smółka oraz aktorka Anna Seniuk spotkały się z uczestnikami Festiwalu Dziedzictwa Kresów w poniedziałkowe popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie.

Agnieszka Rybak i Anna Smółka opowiadały o Kresach II Rzeczypospolitej i ich odbudowie po zniszczeniach spowodowanych I wojną światową i wojną polsko-bolszewicką. Wspominały o radiostacji w Wilnie, Pińsku, gdzie powstał port marynarki wojennej, w którym budowano nowoczesne bezzałogowce. Mówiły o wielkiej fabryce sklejki pod Grodnem, gdzie powstawały najlepsze polskie i nie tylko samoloty. W książce autorki opisują również Janową Dolinę na Wołyniu, gdzie wśród ukraińskich wsi wyrosła przy kopalni bazaltu osada robotnicza, a mała miejscowość Zaleszczyki, dzięki odpowiedniej promocji, zyskała sławę polskiej Riwiery.

Spotkanie z Agnieszką Rybak i Anną Smółką zostało zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka Pod Chmurką” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej, finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bezpośrednio po spotkaniu z autorkami książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP”, odbyło się kolejne – z Anną Seniuk, aktorką teatralną i filmową, która kojarzona jest głównie jako serialowa Madzia Karwowska z „Czterdziestolatka”. W Bibliotece opowiedziała o „Bałaganie z przodkami”, czyli o kulisach powstania książki „Nietypowa baba jestem”, będącą błyskotliwą i odważną rozmową z córką Magdaleną Małecką-Wippich. Bohaterka spotkania zdradziła wiele anegdot ze swojego życia oraz powody wydania książki, w której odnajdziemy m.in. wspomnienia z dzieciństwa, czasów studenckich, łącznie z odkrywaniem świata bohemy krakowskiej, a także opowieści o aktorstwie, pracy w Akademii Teatralnej w Warszawie, macierzyństwie i życiowych marzeniach. Anna Seniuk zachęcała do spisywania wspomnień i zbierania pamiątek dla potomnych.

Spotkanie poprowadzili Edyta Świstowicz-Mazur nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Lubaczowie, redaktorka Katolickiego Radia Zamość i Radia Rzeszów, współpracująca z Kresowiakiem Galicyjskim oraz Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, który wspiera działania Festiwalu Dziedzictwa Kresów od wielu lat.

Książki Agnieszki Rybak, Anny Smółki oraz Anny Seniuk powiększyły księgozbiór Biblioteki i dostępne są dla czytelników.

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach tegorocznego festiwalu – szczegółowy program najdziecie na stronie festiwalkresow.pl.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik.

AH, elubaczow.com, MBP Lubaczów


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here