Odkrywamy Roztocze Wschodnie [FILM, ZDJĘCIA]

5

„Odkrywamy Roztocze Wschodnie” – taki temat nosiła konferencja, która odbyła się dziś (26.07) w Horyńcu-Zdroju i rozpoczęła Festiwal Dziedzictwa Kresów 2019. Podczas spotkania dyskutowano o potencjale Roztocza i potrzebach regionu. Podjęto w ten sposób próbę wypracowania sposobu na implementację w świadomości szerszego grona odbiorców – marki „Ziemia Lubaczowska” czy „Podkarpackie Roztocze”.

Pierwsza konferencja poświęcona odkrywaniu potencjału Roztocza odbyła się 4 lata temu (25-26.06.2015). Jej pokłosiem było przede wszystkim powstanie Związku Międzygminnego Ziemia Lubaczowska, do którego akces zgłosił na początku br. Powiat Lubaczowski. Wiesław Kapel – Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Ziemia Lubaczowska” w prezentacji stwierdził:

Dziś przyszedł moment pierwszych podsumowań i powiedzenia „sprawdzam” co udało się dokonać. Bardzo się cieszę że wśród gości jest mnóstwo osób, które brały udział w konferencji w czerwcu 2015 roku. Od tego czasu nasz potencjał jest większy, nasze możliwości są szersze

Konferencję otworzył Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który chwilę później wystartował w rajdzie rowerowym. W swoim wystąpieniu mówił:

Dużo już zrobiono, ale wiele jeszcze musimy wspólnymi siłami wykonać, żeby wydobyć w pełni potencjał, który tkwi w tym regionie. Chcę zdecydowanie podkreślić, że powołanie Związku Międzygminnego Ziemia Lubaczowska otworzyło zupełnie nowy etap w historii tego terenu. Samorząd województwa od tego momentu miał poważnego partnera, który wiedział czego chce i w jaki sposób tego dokonać. Współpraca samorządu województwa ze związkiem przyniosła konkretne efekty. Przed nami kolejne projekty, szczególnie w kwestii poprawy dostępności komunikacyjnej. Mam dużą satysfakcję, że tak dużą popularnością cieszy się szlak rowerowy Green Vello. Jesteśmy u progu nowej perspektywy finansowej. Musimy podjąć wspólne starania, aby program Polska Wschodnia był kontynuowany, bo to nie jest takie oczywiste. Myślę, że z nadzieją możemy oczekiwać kolejnej edycji programu Polska-Białoruś-Ukraina

Starosta Lubaczowski Zenon Swatek stwierdził natomiast:

Czekamy z niecierpliwością, aż formalności zakończą się i będziemy mogli zacząć w pełnym zakresie współdziałać dla rozwoju naszego terenu. Rozmawialiśmy także z Panem Marszałkiem o planach kolejnej konferencji, tym razem poświęconej nowej perspektywie budżetowej, nowemu RPO. Chcielibyśmy w Uzdrowisku Horyniec zastanowić się nad perspektywami rozwojowymi i nad drobniejszymi potrzebami naszego regionu, a zwłaszcza Roztocza, które jest-obok Bieszczadów- drugim płucem Podkarpacia

W konferencji wzięła udział również Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Teresa Pamuła, Wicestarosta Lubaczowski Paweł Głaz, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu oraz przedstawiciele sektora turystycznego.

Wśród prelegentów znalazł się m.in. Tadeusz Grabowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego, Bartłomiej Walas – Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej, Adam Mikołajczyk – prezes Europejskiego Instytut Marketingu Miejsc BEST PLACE i Piotr Lutek – Prezes Zarządu Synergia Sp z o.o. Lublin.

W trakcie konferencji dotarli do parku zdrojowego przemoczeni, ale radośni uczestnicy dwóch rajdów rowerowych: „Z Narola do Horyńca szlakiem Green Velo” i „4 kolory”.

Galeria z konferencji, fot. Mariusz Pajączkowski

Galeria z rajdu, fot. Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP

mp, powiatlubaczowski.pl, podkarpackie.pl


5 komentarze

  1. Pojechali po tej marce równo!! Ciekawe czy i kiedy ludzie za nią odpowiadający uderzą się w pierś i zaczną faktycznie coś rozsądnego spójnego i sensownego robić poza bełkotem który już chwilę trwa a efektów nie widać…

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here