W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie zorganizowano dziś (25.07) uroczystości z okazji setnej rocznicy powstania Policji. Tradycyjnie już podczas corocznej zbiórki, kilkudziesięciu funkcjonariuszy odebrało awanse na wyższe stopnie.

Tegoroczne Święto Policji przypadło w setną rocznicę powołania polskiej Policji Państwowej – 24 lipca 1919 r. Stąd uroczystość miały wyjątkowo wzniosły charakter, a w ich trakcie m.in. upamiętniono na służbie oraz wyróżniono funkcjonariuszy za ich pracę i zasługi.

Wraz z lubaczowskimi policjantami świętowali m.in. Minister Anna Schmidt-Rodziewicz, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresa Pamuła, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, włodarze miast i gmin z terenu powiatu, przedstawiciele instytucji publicznych i służb mundurowych oraz rodziny funkcjonariuszy.

Polski policjant służy i musi służyć przede wszystkim nie władzy, a obywatelom, chroniąc wolności obywatelskie. Bardzo trudno było odbudować nadszarpnięte przez 45 lat PRLu zaufanie społeczne. Wam policjanci, to się udało i dzisiaj wasza służba cieszy się ogromnym zaufaniem, w sposób szczególny tu, na Podkarpaciu. Dlatego dzisiaj pragnę złożyć wam najserdeczniejsze życzenia, podziękować za służbę, a waszym rodzinom za zrozumienie, czym jest służba, czym jest mundur, który nosicie – mówiła  podczas uroczystości Minister Anna Schmidt-Rodziewicz.

O wyjątkowości służby w Policji mówił także na początku uroczystości podinsp. Grzegorz Błaszczyk, Komendant Powiatowy Policji w Lubaczowie, dziękując przy tym policjantom za ich codzienną, niełatwą pracę:

– Nasza służba wymaga wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka i stanowczości wobec sprawców przestępstw. Nie ma dla nas nic cenniejszego, niż wdzięczność ludzi, dla których podjęliśmy się tej zaszczytnej służby – zaznaczał Komendant G. Błaszczyk.

Za codziennie narażanie swojego zdrowa i życia dziękował policjantom także Starosta Zenon Swatek, zauważając przy tym,że powiat lubaczowski należy do jednego z najbezpieczniejszych w województwie. Przypomniał także o historii posterunków policji w powiecie, w tym o tragicznych losach 6 lubaczowskich policjantów, którzy padli ofiarą zbrodni katyńskiej, a są upamiętnieni na pomniku przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie oraz na tablicy w Sanktuarium.

Najważniejszą częścią wydarzenia było wręczenie aktów mianowania na wyższe stopnie. Odebrało je kilkudziesięciu policjantów z lubaczowskiej komendy.

Galeria fot. Mariusz Pajączkowski

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl

10 komentarze

  1. Czyli pani poseł uważa że przez 45 lat była milicja nie zrobiła niczego dobrego i sensownego? Bo dzisiaj Policja to nie jest w ogóle upolityczniona ? A po drugie te wzajemne wręczania medali nawzajem sobie czyli dzisiaj Policja SG jutro na odwrót i to nie wiadomo za co jest żałosne.

  2. Musimy się wszyscy zmobilizować w Powiatach Lubaczowskim Jarosławskim Przeworskim Przemyskim aby pokazać Pani Annie Rodziewicz gdzie jest jej miejsce w szeregu aby w Naszym Powiecie żaden spadochroniarz nie dostał głosów musimy być aktywni i nie dać sie omamić obietnicami i i przypinania sobie orderów za to czego nie zrobiłi dla naszego Powiatu Lubaczowskjiego

  3. Mamy kandydatkę z PIS Panią Teresę Pamuła jak komuś Teresa nie pasuje mamy Zdzicha Zadwornego Spadochroniarze z Jarosławia niech tutaj szczęścia nie szukają PIS TAK ANNA RODZIEWICZ NIEEEEE No dostanie zapewne głos od jasnie nam panującego starosty Swatka

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here