Odkryj nowe letnie menu w Kresowej Osadzie

0

Lato tak natchnęło szefa kuchni Kresowej Osady Andrzeja Węgieraka, że teraz swoim gościom proponuje nowe – letnie menu. W karcie znajdziemy starannie dobrane smaki, podkreślające atuty tej wyjątkowej pory roku.

Już nie pierwszy raz w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej dostrzec można na talerzu zmieniającą się porę roku. Przyroda i dobrodziejstwo natury stanowią dla szefa kuchni Andrzeja Węgieraka inspirację do tworzenia niezapomnianych dań. Znów zadbał on o wyrafinowane dania regionalne i kresowe, dlatego do letniego menu trafiły m.in. Ucha (aromatyczna zupa rybna z faworkami z karpia na bulionie z ryb słodkowodnych pochodzących z gospodarstwa „Smolin fish”), BurgerProzik (swojski burger z proziaka z pieczoną karkówką, ogórkiem małosolnym, sosem pomidorowym i karmelizowaną cebulą), oryginalne gołąbki na sposób lwowski (z tartych surowych i gotowanych ziemniaków z kaszą gryczaną podawane z tradycyjnym sosem cebulowym), czy królik pieczony (serwowany w sosie własnym, marynowany w białym winie i świeżych przyprawach – z gospodarstwa „Natura” w Podemszczyźnie). W menu pojawiły się również sałatki m.in. z grillowaną kaczką, gruszką, winogronem, rukolą, pestkami i sosem z jeżyn leśnych czy z pieczonym burkiem, kozim serem od Leda Ser z pestkami dyni i swojskim dresingiem miodowym. Szef kuchni nie byłby sobą, gdyby nie uwzględnił słodkości. Smakoszom proponuje bombę witaminową (koktajl owocowy z jogurtem naturalnym podawany w szklance) oraz naleśniki z serem, bitą śmietaną i owocami.

W każdą niedzielę o godz. 12:00 menu dopełnia potrawa specjalna – CZULENT (bardzo wolno gotowany – duszony gulasz). Jest to wykwintne, tradycyjne danie kuchni żydowskiej, oryginalnie jedzone łyżką. Spożywane jest w szabat.

– W związku z tym, że w szabat nie wolno gotować na ogniu, czulent przygotowuje się przed jego rozpoczęciem, a następnie pozostawia w rozgrzanym piecu, aby udusił się przez noc i był gotowy na sobotni obiad. Dawniej, w małych miejscowościach noszono przygotowany czulent do miejscowej piekarni, aby udusił się w powoli stygnącym piecu chlebowym. Specjalne miejsce w piecu, służące do przechowywania ciepłych potraw, nazywa się szabaśnikiem. – tłumaczy szef kuchni Kresowej Osady.

W restauracji czulent jest pieczony (duszony) od sobotniego wieczoru przez całą noc do południa w niedzielę. W skład przysmaku wchodzą m. in. wołowina, gęsina, kasza pęczak, warzywa, fasola, gęsi smalec, jaja.

Restauracja Kresowej Osady czynna jest codziennie (w soboty wymagana rezerwacja) w godz. 12:00 – 18:00. Rezerwacje stolików prowadzone są pod numerem telefonu 500 738 500.

Doskonałą okazją do spróbowania dań z nowego menu będzie najbliższa niedziela, bo tego dnia można obejrzeć Koncert Galowy „Kresy i Goście”, który rozpocznie się o godz. 18:00.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here