W niedzielne popołudnie (07.07) na lubaczowskim Rynku pojawiło się około dwustu żołnierzy. „Terytorialsi” uroczyście wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. Było to pierwsze w historii miasta ślubowanie Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystości rozpoczęły się w Konkatedrze mszą świętą. Następnie na Rynku żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” przeszli na Rynek, gdzie odbyła się dalsza część ceremonii – 180 żołnierzy przysięgało na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej.  „Terytorialsi” w tym roku złożyli przysięgę po raz drugi.

Przysięga wojskowa jest dla żołnierzy jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu. To akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

– Dzisiejszy, długo oczekiwany dzień wieńczy trud, który włożyliśmy w przygotowanie się do służby w Wojsach Obrony Terytorialnej. Było to nie lada wyzwane dla każdego z nas, ludzi o różnych zawodach, umiejętnościach czy sprawności fizycznej. W czasie 16-dniowego szkolenia podstawowego zmierzyliśmy się z naszymi słabościami, a także wyzwaniami jakie przed nami postawiono. Dzięki naszemu zaangażowaniu oraz poczuciu odpowiedzialności za sprawy swojej Ojczyzny możemy dziś czuć się w pełni kontynuatorami myśli naszego patrona płk. Łukasza Cieplińskiego, idei będących drogowskazem dla każdego, kto czuje się patriotą i pragnie służyć Ojczyźnie. – mówił w imieniu żołnierzy składających przysięgę Michał Chruściel.

Uroczystościom towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Orkiestra Wojskowa z Lublina. W ceremonii uczestniczyli najbliżsi żołnierzy oraz przedstawiciele władz i instytucji, samorządowcy, kombatanci oraz mieszkańcy miasta.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here