W niedzielne popołudnie (07.07) na lubaczowskim Rynku pojawiło się około dwustu żołnierzy. „Terytorialsi” uroczyście wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. Było to pierwsze w historii miasta ślubowanie Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystości rozpoczęły się w Konkatedrze mszą świętą. Następnie na Rynku żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” przeszli na Rynek, gdzie odbyła się dalsza część ceremonii – 180 żołnierzy przysięgało na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej.  „Terytorialsi” w tym roku złożyli przysięgę po raz drugi.

Przysięga wojskowa jest dla żołnierzy jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu. To akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

– Dzisiejszy, długo oczekiwany dzień wieńczy trud, który włożyliśmy w przygotowanie się do służby w Wojsach Obrony Terytorialnej. Było to nie lada wyzwane dla każdego z nas, ludzi o różnych zawodach, umiejętnościach czy sprawności fizycznej. W czasie 16-dniowego szkolenia podstawowego zmierzyliśmy się z naszymi słabościami, a także wyzwaniami jakie przed nami postawiono. Dzięki naszemu zaangażowaniu oraz poczuciu odpowiedzialności za sprawy swojej Ojczyzny możemy dziś czuć się w pełni kontynuatorami myśli naszego patrona płk. Łukasza Cieplińskiego, idei będących drogowskazem dla każdego, kto czuje się patriotą i pragnie służyć Ojczyźnie. – mówił w imieniu żołnierzy składających przysięgę Michał Chruściel.

Uroczystościom towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Orkiestra Wojskowa z Lublina. W ceremonii uczestniczyli najbliżsi żołnierzy oraz przedstawiciele władz i instytucji, samorządowcy, kombatanci oraz mieszkańcy miasta.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here