Żołnierze WOT złożą przysięgę w Lubaczowie

1

W niedzielę (7.07) na lubaczowskim Rynku żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” złożą przysięgę na sztandar.

Fot. rzeszow.uw.gov.pl

Przysięga wojskowa jest szczególną uroczystością dla każdego żołnierza. To niejako zaślubiny z ojczyzną i zobowiązanie wobec państwa i narodu. W niedzielę o godz. 12:30 w Lubaczowie przysięgę złożą żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ślubowanie poprzedzi Msza święta w Konkatedrze, która odprawiona zostanie o godz. 11:00. 

Słowa roty przysięgi wojskowej w obecności rodzin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów, oraz mieszkańców Podkarpacia wypowie 180 żołnierzy. „Terytorialsi” będą przysięgać na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę 3.PBOT. Uroczystości towarzyszyła będzie asysta honorowa wystawiona przez Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Orkiestra Wojskowa z Lublina.

To wyjątkowa przysięga, ponieważ wezmą w niej udział najmłodsi żołnierze, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci i nauczyciele, którzy postanowili wakacje spędzić z WOT. Tuż obok centralnych obchodów będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu brygady, który zaprezentują żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ponadto wystawione zostanie stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o nowotworzonej formacji, szkoleniu „Terytorialsów” w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych. Dodatkowo chętni będą mogli zaczerpnąć informacje dotyczące tego, jakie kroki należy wykonać, aby wstąpić do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – informuje por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.PBOT .

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych poligonu w Nowej Dębie. Pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia „Terytorialsów”, które odbywa się rotacyjnie w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

AH, elubaczow.com

1 komentarz

  1. Piękna sprawa. Dobrze by było by kamerka zamieszczona na Urzędzie oprócz obrazu przekazywała także głos, bo skoro większość wspaniałych imprez i uroczystości organizowanych jest na Rynku – wskazane by było, żeby Ci starsi i niedołężni mieszkańcy odbierający telewizję kablową i nie mogący uczestniczyć w tego typu uroczystościach-mogli je obejrzeć w telewizji.
    Może warto by było polepszyć obraz w kamerce i dołączyć do niej przekaz głosowy. Przecież to nie są zbyt duże koszty, a zyskacie Państwo wdzięczność mieszkańców

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here