Wakacje w Muzeum Kresów

0

Uczniowie rozpoczęli już wakacje. Dla tych co spędzają je w Lubaczowie Muzeum Kresów przygotowało atrakcyjną propozycję. W programie znalazły się zajęcia i zabawy, których głównym tematem przewodnim jest moda. Instytucja w swoje progi zaprasza we wszystkie środy, czwartki i piątki lipca w godz. 10:00 – 11:30.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Muzeum Kresów

Wakacje w Muzeum rozpoczną się 3 lipca. Ten dzień dzieci spędzą na „Przystanku Ubranie”, gdzie dowiedzą się, że strój spełnia nie tylko funkcję odzieży. Jest pewnego rodzaju językiem, ponieważ poprzez to, co nosimy, staramy się coś wyrazić. – Po obejrzeniu i próbie odpowiedzi na pytanie: „Czym jest ubiór dla Anity Żmurko-Sieradzkiej?” zapraszamy na warsztaty. Wykonamy prace plastyczne inspirowane wystawą. – zachęcają do udziału muzealnicy.

4 lipca dzieci spotkają się na wystawie. Zwiedzaniu towarzyszyć będzie pogadanka na temat wybranych zagadnień związanych z modą, takich jak projektant, projektowanie ubioru. Po obejrzeniu ekspozycji uczestnicy zajęć wspólnie zaprojektują kolekcje. Do strojów dobiorą rozmaite dodatki: torebki, buty i nakrycia głowy.

Z kolei 5 lipca dzieci wykonają kreacje „z pierwszych stron gazet” i to dosłownie. Zaprojektują strój z przeczytanych i niepotrzebnych już pism. Będą ciąć, strzępić, miąć, składać, tworzyć harmonijki. Do łączenia i mocowania użyją taśm, sznurków, nici. Projekty wzbogacą elementami origami. Ponadto przygotują mini pokaz z kolekcji i sesję fotograficzną.

W drugim tygodniu zajęć, 10 lipca dzieci zabrane zostaną w podróż po świecie mody. Zobaczą ekstrawaganckie kreacje starożytnego Egiptu, zaglądną do toalety legendarnych domów mody Chanel i Dior, a także zapoznają się z dziełami najnowszych marek. – Proponujemy różne ćwiczenia, m.in. wycinanie z czarnego papieru sylwetek charakterystycznych dla wybranej przez siebie epoki i umieszczanie ich na białym tle. Takie sylwetki były bardzo popularne w XVIII w. – wyjaśniają organizatorzy zajęć.

11 lipca uczestnicy zajęć przeniosą się do czasów prehistorycznych. Staną się łowcami i polować będą na swój strój. W toku muzealnych zajęć dowiedzą się, jak wyprawić futro, z czego zrobione były pierwsze igły, a nawet jak wyglądały pradawne piękności. To będzie opowieść o życiu naszych pra, pra, pra… przodków.

12 lipca poświęcony będzie średniowieczu, kiedy stroje zaczęto szyć na miarę. Dzieci za sprawą swojej wyobraźni przeniosą się do świata warownych zamków, bladolicych piękności i dzielnych rycerzy. Poznają modę i dawne obyczaje wykonując inspirowane średniowieczną biżuterią brosze i zawieszki.

Natomiast w ostatnim tygodniu zajęć wakacyjnych, 17 lipca mali goście Muzeum szukać będą odpowiedzi na pytanie „Do czego służy biżuteria?”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jaką biżuterię nosili ludzie w dawnych wiekach, a w części warsztatowej wykonają własną, letnią biżuterię: kolczyki, pierścionki i bransoletki.

18 lipca dzieci zajmą się tematem fryzur i makijaży. Poznają sekrety pięknego wyglądu, a punktem wyjścia do muzealnych zajęć, niezwykłych makijaży i nietuzinkowych fryzur, będzie film.

Ostatni dzień wakacyjnej przygody w Muzeum, 19 lipca, przeniesie dzieci w świat przedmiotów. Szukać one będą „muzealnych skarbów”, wyjątkowych przedmiotów i zabytków rzemiosła artystycznego. Wcielą się w rolę artystów rzemieślników, projektantów i wykonają ramki na pamiątkowe fotografie z wakacji w Muzeum, stojak na „muzealną” biżuterię lub dekoracyjny świecznik, także „muzealny”.

Organizatorzy proszą o wcześniejsze rezerwacje, które dokonać można pod numerem telefonu: 16 632 18 02 (Dział Oświatowy). Koszt zajęć to symboliczne 5 zł od dziecka.

AH, elubaczow.com, muzeumkresow.eu


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here