Nie od dzisiaj wiadomo, że wózki paletowe elektryczne doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie niezbędny jest szybki rozładunek i załadunek ciężarówek oraz transport ładunków na niewielkie odległości. Ale co poza tym wiecie o tym sprzęcie? Zaprezentujemy Ci 5 najważniejszych faktów o wózkach paletowych elektrycznych, o których nie miałeś pojęcia! Zapraszamy!

1. Co potrafią wózki paletowe elektryczne?

Wózki paletowe elektryczne powstały jako bardziej zaawansowana odpowiedź na tradycyjne, pozbawione napędu wózki paletowe ręczne. Dzięki zastosowaniu elektryki, poprawiła się wydajność tych pojazdów, a także ogólny komfort ich obsługi.
Unoszenie ładunków przestało wymagać użycia przez operatora siły fizycznej, co w efekcie uprościło oraz usprawniło codzienną pracę. Poprawiły się także parametry sprzętu, gdyż zastosowanie napędu umożliwia podnoszenie ładunków o większym udźwigu.
Większość modeli wózków paletowych elektrycznych charakteryzuje udźwig maksymalny do ok. 2,5 tony oraz maksymalna prędkość poruszania się wynosząca pomiędzy 8-12 km/h. Parametry te zależne są oczywiście od marki i konkretnego modelu paleciaka.
Jeśli natomiast wydaje Wam się, iż wózki paletowe elektryczne mają bardzo niewielką wysokość podnoszenia – jesteście w błędzie! Istnieje rodzaj zaawansowanych wózków paletowych, które mogą unosić ładunki na wysokość nawet 4-5 metrów nad ziemię – są to wózki paletowe elektryczne z masztem. Oznacza to, że ten rodzaj wózków paletowych może odpowiadać nie tylko za zadania związane z przygotowaniem zamówień do wysyłki ale również ze składowaniem ich na regałach magazynowych.
Skąd pomysł na wózki paletowe z masztem, skoro do rozmieszczania ładunków w wyższych partiach magazynów wykorzystać można wózki widłowe? Użycie paleciaków w tym celu jest znacznie wygodniejsze – ich konstrukcja jest dużo mniejsza niż w przypadku widlaków, przez co są bardziej zwrotne i nie potrzebują tyle przestrzeni w celu poruszania się oraz wykonywania manewrów.

2. Jakie są korzyści z posiadania wózka paletowego elektrycznego?

Wykorzystanie w codziennej pracy wózków widłowych elektrycznych niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim:

 • praca na paleciakach z napędem elektrycznym odciąża operatora. Z obsługą tego typu urządzenia z powodzeniem poradzą sobie także kobiety czy osoby starsze, bądź o gorszej kondycji fizycznej. Unoszenie ładunków za pomocą wózka paletowego elektrycznego nie obciąża kręgosłupa.
 • – wózki paletowe elektryczne nie tylko z łatwością poruszają się na terenie magazynów i hurtowni, ale także wewnątrz ciężarówek. W przeciwieństwie do wielkogabarytowych wózków widłowych, paleciaki z łatwością wjeżdżają do przyczep ciężarówek, skąd mogą sprawnie pobrać towar przeznaczony do rozładunku.
 • – do zdecydowanie “wymiernych” korzyści należy także atrakcyjna cena wózków paletowych elektrycznych, która jest bardzo atrakcyjna i zdecydowanie niższa niż w przypadku wózków widłowych. Więcej o kosztach zakupu elektrycznego paleciaka, dowiecie się przychodząc do dalszej części artykułu.

3. Ile kosztują wózki paletowe elektryczne?

W przeciwieństwie do wózków widłowych, pojazdy paletowe są zdecydowanie tańsze. Wynika to z ich uproszczonej budowy i mniejszych parametrów (choć, jak udowodniliśmy, to nie do końca prawda w przypadku wózków paletowych z masztem).
Oczywiście koszt zakupu paleciaka elektrycznego jest nieco wyższy w przypadku bardziej zaawansowanych markowych pojazdów, co przekłada się na ich możliwości i wydajność w zakresie obsługi ładunków.
Cena standardowych, dodajmy firmowych, wózków paletowych elektrycznych, rozpoczyna się od kwoty ok. 20 000 złotych. Już za tę cenę otrzymać można się nowy, markowy pojazd, wykonany z dobrej jakości materiałów, wyposażony w nowy komplet wideł. Oczywiście, na tego typu sprzęt udzielana jest gwarancja, która może wynosić nawet do kilkudziesięciu miesięcy.

4. Czy można wynająć wózki paletowe elektryczne?

Doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, tych, którzy nie potrzebują paleciaków na stałe, jest możliwość wynajmu sprzętu. Pomimo, iż większość wypożyczalni specjalizuje się raczej w wynajmie wózków widłowych oraz dużych ładowarek teleskopowych, na rynku coraz częściej można spotkać także firmy oferujące usługę wynajmu wózków paletowych elektrycznych.
Koszt takiego wynajmu zależy przede wszystkim od:

 • – rodzaju wynajmowanego urządzenia;
 • – udźwigu maksymalnego sprzętu;
 • – przewidywanego czasu wynajmu.

Dla przykładu:

 • – wynajmując wózek paletowy elektryczny o udźwigu 1,6 tony na 91 do 180 dni – za jeden dzień wynajmu zapłacisz ok 30 zł;
 • – natomiast chcąc skorzystać z elektrycznego wózka z masztem o udźwigu 2 ton przez zaledwie jeden dzień – koszt wynajmu wyniesie aż 180 zł.

Jednak wciąż nie zmienia to faktu, iż wynajem wózków jest opłacalny i bardzo przydatny w wielu sytuacjach.

5. Jak często trzeba wykonywać przeglądy elektrycznych paleciaków?

Wózki paletowe elektryczne nie są nazbyt wymagające pod względem dozoru ich stanu technicznego. Choć oczywiście bardzo istotne jest dbanie o ich prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Zawczasu wykryta usterka, może zostać szybko usunięta, dzięki czemu unika się zbędnych przestojów w pracy czy zagrożenia poważniejszą, długotrwałą awarią sprzętu.
Jeśli pojazdy konserwowane są prawidłowo, zaleca się wykonywanie okresowych badań:

 • – co 2 lata dla wózków paletowych elektrycznych, przy których operator porusza się obok pojazdu (bez podestu);
 • – co 1 rok dla wózków paletowych elektrycznych z miejscem lub podestem dla operatora.
  Terminy te wynikają z polskiego ustawodawstwa i są określone na podstawie obowiązującego wobec urządzeń stopnia Dozoru Technicznego.

Wózki paletowe elektryczne – podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy 5 najważniejszych faktów dotyczących wózków paletowych elektrycznych, czyli:

 • parametry i możliwości tego sprzętu;
 • korzyści płynące z posiadania elektrycznych paleciaków;
 • ceny pojazdów;
 • możliwość skorzystania z usługi wynajmu wózków widłowych paletowych
 • oraz informacje na temat terminów przeglądów.
  Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie stanowił przydatne źródło wiedzy, dla osób pragnących dowiedzieć się nieco więcej o tym rodzaju wózków.
  A jeśli szukacie atrakcyjnych ofert markowych wózków paletowych elektrycznych – zapraszamy tutaj!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here