Po co nam mała architektura miejska?

0

Na co dzień nie zwracamy uwagę na obiekty małej architektury miejskiej. Niewiele zastanawiamy się nad tym, czym ona jest i jaki jest jej design. Nie myślimy o jej walorach estetycznych i użytkowych. Trudno jednak wyobrazić sobie współczesne miasta i wsie bez jakichkolwiek elementów małej architektury. Do czego one nam służą? I czym mała architektura miejska się charakteryzuje?

Czym właściwie jest mała architektura miejska?

Najpierw trzeb określić to, czym jest mała architektura miejska. Wbrew pozorom to problem odrobinę bardziej skomplikowany niż to się może wydawać. Intuicyjnie praktycznie każdy jest w stanie wskazać, o jakie obiekty chodzi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mała architektura została zdefiniowana w prawie budowlanym. Ustawodawca dostrzegł potrzebę regulacji tego terminu ze względów administracyjnych.

Zgodnie z prawem za małą architekturę uznaje się obiekty niewielkich rozmiarów, a w szczególności obiekty kultu religijnego, obiekty architektury ogrodowej oraz obiekty użytkowe służące codziennej rekreacji i utrzymaniu porządku. W ustawie wymieniono tu kapliczki, krzyże przydrożne, figury, posągi, wodotryski, pergole, piaskownice, huśtawki, ławki, śmietniki, trzepaki. Lista obiektów małej architektury jest jednak dużo szersza. Przepisy podają tylko kilka przykładów.

Kwestia definicji tego rodzaju obiektów jest o tyle ważna, że w przypadku umieszczania ich w przestrzeni publicznej należy dokonywać ich zgłoszenia do odpowiedniego podmiotu. Trzeba przy tym wskazać rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych. Niezbędne jest także przedstawienie całej wymaganej dokumentacji, jak choćby uprawnień budowlanych czy opinii, mimo że sama mała architektura nie wymaga pozwoleń na budowę. Oczywiście, na prywatnych posesjach elementy małej architektury miejskiej można stawiać bez tego rodzaju formalności.

Mała architektura miejska upiększa otoczenie

Powodów instalacji elementów małej architektury jest wiele. Z pewnością jednym z ważniejszych są kwestie czysto estetyczne. Mała architektura miejska ożywia otoczenie, buduje atmosferę lokalizacji i cieszy oko. Dotyczy to w szczególności instalacji roślinnych Wszelkie donice, pergole, przewiązki, kwietniki upiększają i dynamizują swą obecnością statyczne betonowe przestrzenie. Wystarczy kilka obiektów małej architektury z zielenią, a deptak czy osiedlowy placyk od razu wyglądają inaczej. Roślinność, zwłaszcza kwiaty i ładnie przycięte krzewy, są także świetną wizytówką miasta. Świadczą one o tym, że mieszkańcy i jego władze dbają o wygląd otoczenia.

Otoczenie mogą również urozmaicić wszelkie inne konstrukcje zaliczane do małej architektury jak choćby fontanny, figurki, siedziska na skwerkach i placach. Odpowiednio zaprojektowane ozdobne latarnie uliczne, słupy ogłoszeniowe, barierki i płoty mogą nadawać miejskiej przestrzeni spójność architektoniczną. Mała architektura miejska pozwala zorganizować przestrzeń publiczną. Służyć temu mogą również wszelkiego rodzaju iluminacje i instalacje świetlne.

Mała architektura miejska ma wiele zastosowań użytkowych

Ale nie należy zapominać o użytkowych walorach małej architektury. Wspomniane wcześniej fontanny latem zapewniają ochłodę. Posągi i figury upamiętniają ważne historycznie postacie i wydarzenia. Zwykła ławka parkowa pozwala odpocząć w spokoju w czasie spaceru i zapewnia miejsce, w którym wygodnie można posiedzieć. Wyposażenie placów zabaw dla dzieci i siłownie na świeżym powietrzu oznaczają możliwość aktywnego, rekreacyjnego spędzenia wolnego czasu. Bramki i wiaty zapewniają ochronę – np. przed ruchem ulicznym czy warunkami atmosferycznymi. Z kolei stojaki na rower umożliwiają zostawienie tego rodzaju pojazdów w bezpiecznym i pewnym miejscu. Użytkowej funkcji koszów na śmieci czy kontenerów na używaną odzież też nie trzeba nikomu tłumaczyć. Można tak długo wymieniać.

Dobrze zaprojektowana mała architektura miejska podkreśla charakter, historię i kontekst miejsca. Poprawia jakość przestrzeni publicznej i uprzyjemnia nam przebywanie w niej – zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym. Te detale sprawiają, że miasto staje się bardziej przyjazne, komfortowe i fotogeniczne – estetyczne i funkcjonalne. Dlatego właśnie warto inwestować w małą architekturę miejską.

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą KAR STAL, specjalizującą się w kompleksowej obróbce metali. Katalog firmy – dostępny na stronie internetowej https://karstal.pl/ – obejmuje m.in. obiekty małej architektury miejskiej np. stojaki rowerowe, ławki parkowe i miejskie.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here