Czterech obywateli Turcji zatrzymanych w okolicy Lubaczowa

0

Sprawna współpraca polskiej i ukraińskiej straży granicznej doprowadziła do zatrzymania czterech młodych obywateli Turcji, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy. Mężczyźni wpadli w okolicach Cetyni w gminie Lubaczów.

Zdarzenie miało miejsce w środę 26.06) w okolicach Cetyni. Dyżurny oficer placówki SG w Lubaczowie otrzymał informację od ukraińskich służb granicznych o podejrzanych śladach na granicy, mogących świadczyć o nielegalnym przekroczeniu. W okolicy przebywał akurat patrol Straży Granicznej, który już po kilku minutach zauważył ukrywających się w gęsto zalesionym terenie czterech mężczyzn. Ci na widok strażników granicznych usiłowali zbiec. Na miejsce wezwano wsparcie, dzięki czemu szybko zatrzymano uciekinierów.

– Jak ustalono, to obywatele Turcji w wieku 19-33 lat. Mieli przy sobie paszporty na podstawie których legalnie przybyli do Odessy na Ukrainie. Pociągiem dotarli do Lwowa i dalej taksówką w rejon granicy. Przekroczyli ją pieszo i jak przyznali, chcieli dostać się na najbliższą stację kolejową i dalej przemieszczać się pociągiem. Ich zamiarem było osiedlenie się w państwach Europy Zachodniej – informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa do których się przyznali. Tymczasem zastali już przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach readmisji. Dodatkowo otrzymają 3-letni zakaz wjazdu do państw strefy Schengen.

W 2019 roku podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali już 84 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji do Polski w celach migracyjnych. Najczęściej to obywatele Iraku, Turcji (12) i Afganistanu których ostatecznym celem są kraje Europy Zachodniej.

elubaczow.com, BiOSG


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here