Ciągniki i maszyny rolnicze – rewolucja polskiej wsi

0

Wieś większości z nas kojarzy się z prostymi narzędziami i rolnikami pracującymi w pocie czoła. Okazuje się, że może być to wrażenie mylne – zwłaszcza po licznych modernizacjach i automatyzacji produkcji rolnej, które obserwujemy zwłaszcza po wstąpieniu naszego kraju w szeregi Unii Europejskiej. Dziś maszyny rolnicze i ciągniki są na wyposażeniu niemal każdego gospodarstwa rolniczego i nierzadko kosztują więcej niż ekskluzywne auta i zagraniczne wycieczki.

Ciągniki – potwory polskich pól

W procesie mechanizacji polskiej wsi, ciągniki stały się elementem niemal niezbędnym w każdym gospodarstwie rolnym. To właśnie ogromne pojazdy pozwalają na przewożenie ciężkich przedmiotów, płodów rolnych i zwierząt. Ich ogromną zaletą jest także możliwość obsługi maszyn rolniczych, które znacząco ułatwiają od lat pracę rolnikom. Ich wartość często przekracza setki tysięcy złotych, a ogromne pojazdy są obiektem dumy ich posiadaczy. Aby maszyna w pełni spełniała pokładane w niej oczekiwania, należy dokonać odpowiedniego wyboru. Rodzaj sprzętu zależny od jest od areału, rodzaju gleby i specjalizacji produkcji. Przypomnijmy, że większość gospodarstw zdecydowała się na profesjonalizację produkcji, w związku z czym mamy obecnie do czynienia z gospodarstwami wyspecjalizowanymi w jednej z gałęzi rolnictwa. Co ciekawe, duża część rolników może ubiegać się o dofinansowanie przy kupnie wymarzonego traktora. Sięgają one nawet 100 tysięcy złotych, jest to więc pokaźny zastrzyk gotówki.

Maszyny rolnicze – nieodzowny pomocnik rolnika

Dzisiejsze maszyny rolnicze znacząco różnią się od tych sprzed dekad. Przede wszystkim ściśle współpracują z ciągnikami rolniczymi – do kierującego pojazdem należy jedynie ich obsługa. Ponadto niektóre z nich są autonomiczne i samobieżne – przykładami mogą być chociażby kombajny zbożowe, które znacząco usprawniają proces żniw i pozyskiwania ziarna. Dofinansowanie z środków Unii Europejskiej pozwala na zakup także maszyn. W związku z tym polskie gospodarstwa wkroczyły w erę modernizacji. Na polskiej wsi dokonała się mała techniczna rewolucja, która znacząco podniosła jakość produktów dostarczanych przez gospodarzy. Nie zmienia to jednak faktu, że praca rolnika nadal jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów, który często nie pozwala nawet na 1 dzień urlopu.

Gdzie kupić ciągniki i maszyny?

Popyt rodzi podaż. Nie inaczej jest w przypadku autoryzowanych punktów sprzedaży z ciągnikami i maszynami rolniczymi. Nawet w internecie znajdziemy setki firm, które oferują swoje usługi w tym zakresie. Jedną z nich jest pinbook.pl/arpis. Oferta takich firm bardzo często oferuje również serwis i części zamienne do maszyn i ciągników.

Więcej na temat znajdziesz w dziale wiadomości na portalu spokeo.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here