O kulinarnych tradycjach kresowych w Baszni Dolnej

0

“Kulinarne tradycje kresowe” – taki tytuł miało seminarium zorganizowane w Baszni Dolnej w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Spotkanie było doskonałą okazją do przygotowania się do konkursu „Kresowe Jadło”.

Fot. CK w Przemyślu

W miniony czwartek (13 czerwca) Kresowa Osada w Baszni Dolnej po raz kolejny zgromadziła miłośników tradycji i kresowej kuchni, którzy uczestniczyli w seminarium pn. Kulinarne tradycje kresowe. Organizatorami spotkania było Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gmina Lubaczów.

Część oficjalną otworzyła krótka przemowa Wiesława Kapla – wójta Gminy Lubaczów oraz Janusza Czarskiego – dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu, którzy pokrótce omówili ideę seminarium, jak i Festiwalu. Seminarium skierowane było do Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z terenu województwa podkarpackiego i części województwa lubelskiego. W tym roku po raz pierwszy do udziału w nim zaproszono delegacje ze Szkół Gastronomicznych, aby zainteresować tym tematem także młodzież.

Na tegoroczne spotkanie zaproszono następujących prelegentów:
– Mieczysława Czytajło z Akademii Dziedzictwa Kresów (Kraków), który opowiadał o kresowym produkcie regionalnym,
– Bożenę Lauder z Muzeum Zamek w Łańcucie, która przedstawiła kuchnię szlachecką,
– dr Mariolę Tymochowicz, etnologa, kulturoznawcę z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie opowiadającą o fenomenie kuchni chłopskiej.

Pomiędzy wykładami zainteresowani tematem mieli okazję poznawać kuchnię kresową również w praktyce, degustując kresowe kaszaki z okrasą – zwycięską potrawę w konkursie „Kresowe jadło 2018”, przygotowaną przez panie z KGW w Budomierzu. Dodatkową propozycją uzupełniającą wystąpienia prelegentów była możliwość obejrzenia oryginalnych naczyń kuchennych oraz książek kucharskich, pochodzących z przełomu XIX i XX w., a także różnorodnych książek opisujących kuchnię kresową.

Celem seminarium, oprócz przybliżenia tematu kuchni kresowej oraz jej promocji, było również zaproszenie do udziału w kolejnej edycji konkursu „Kresowe jadło”. Tematem potrawy konkursowej tegorocznej edycji będzie potrawa jedzona łyżką (np. zupy, dania jednogarnkowe), a na jego rozstrzygnięcie zapraszamy do Baszni Dolnej 4 sierpnia br., kiedy to będzie można po raz kolejny posmakować kresowych potraw…

elubaczow.com, CK w Przemyślu, festiwalkresow.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here