Surowe materiały, sprzęty rodem z fabryki i ascetyczny wystrój wnętrza – to kluczowe elementy stylu loftowego. Do tego dochodzą strzeliste, duże okna, najczęściej niczym nieprzesłonięte i klimatyczne oświetlenie, które ma dopełniać wyjątkową aranżację.

Minimalizm i prostota

Wnętrza mające imitować pofabryczne pomieszczenia mieszkalne mogą wyglądać naprawdę ciekawie, jeśli ma się dobry pomysł i odpowiednie środki. Nie muszą być to drogie sprzęty, ale oryginalne i dopasowane do tła pomieszczenia. Przede wszystkim należy zachować umiar we wszystkim. Przepych w dekoracjach będzie burzył loftowy klimat i może co najwyżej akcentować pojedyncze jego elementy. Druga kwestia to przestrzeń, która powinna być otwarta. Mieszkania typu studio są najlepszym przykładem tego typu wnętrz. Oczywiście nie jest to reguła, ale zawsze lepiej wyglądają takie pomieszczenia nić tradycyjne z podziałem na pokoje, kuchnię itd.

Kolejna sprawa to niedbałość związana z wykończeniem poszczególnych elementów wystroju, np. dekoru, podłóg czy  mebli. Bardzo zjawiskowo wygląda beton czy cegła położone na ścianie. Zamiast tego można wykorzystać zjawiskowe tapety 3D, które tworzą niebywałe klimaty. Aby przekonać się o ich wyjątkowej elegancji można zerknąć na stronę tego producenta: https://www.centrumtapet.pl/category/tematy-cegla i poczytać o tego typu ściennych dekoracjach.

Do złudzenia przypominają konkretny materiał i stwarzają ciekawy klimat poindustrialnego otoczenia. Wybór koloru takiej tapety powinien zależeć nie tylko od upodobań, ale też o metrażu wnętrza. Im jest ono mniejsze, tym bardziej będą je przytłaczać kolory ciemne, np. czerwień. Z kolei jasne, chłodne barwy, jak beże, biele i szarości mogą optycznie poszerzyć wnętrze. Jeśli będzie to fototapeta, to efekt uzyska się jeszcze lepszy.

Loftowe dodatki

Pomieszczenie industrialne będzie wyglądało dobrze tylko wtedy, gdy gdzieniegdzie staną stylowe, proste ale designerskie dodatki. Wystarczy zrobić druciany wieszak na ubrania czy gazetownik lub wyeksponować rzeźbę zrobioną z kamienia czy drewna. Ładnie w takie wnętrza wpisują się także gadżety wykonane na bazie kamienia i szkła. Te surowce mogą być oczywiście połączone, dzięki czemu efekt zawsze mile zaskoczy na plus.

Oświetlenie to klucz do sukcesu

Bez loftowych lamp nie można mówić o stylu industrialnym w pomieszczeniu. Oświetlenie to szczególna sprawa, element dopełniający wystrój całego wnętrza. Designerskie lampy zrobione na bazie metalu, np. z drucianymi, kratkowanymi kloszami wyglądają oryginalnie. Światło sączące się przez nie będzie rzucało cienie, układając się w ciekawe wzory na ścianach i meblach.

Żarówki mogą być nieosłonięte niczym lub otoczone drucianym kloszem. Umieszczone wzdłuż jednej ze ścian na różnej długości linkach wyglądają niezwykle osobliwie. To nie tylko ekonomiczne rozwiązanie, ale też bardzo efektowne. Pomysłów na wnętrza industrialne jest naprawdę dużo. Wystarczy dobrać kilka podstawowych elementów w jedną, spójną całość, aby osiągnąć oczekiwane efekty.

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here