28. rocznica wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie

3

W najbliższą niedzielę (02.06) przypada 28. rocznica pobytu papieża Jana Pawła II w Lubaczowie. Z tej racji sprawowana będzie Msza św. dziękczynna, a w poniedziałek będzie tradycyjne spotkanie przy obelisku obok stadionu z modlitwą i złożeniem kwiatów.

Fot. TVP Rzeszów

Jan Paweł II przybył do Lubaczowa 2 czerwca w godzinach wieczornych. Na lądowisku na błoniach lubaczowskich powitał go abp Marian Jaworski oraz władze rządowe i samorządowe. Następnie papież udał się do kościoła św. Stanisława BM na modlitwę przed kopią cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej. Po przejściu do nowej prokatedry, Jan Paweł II poświęcił ją pod wezwanie bł. Jakuba Strzemię.

W przemówieniu Jan Paweł II wzywał narody polski i ukraiński do pojednania i zgody w duchu miłości Chrystusa i Jego Matki – Maryi. Mówił:

Tu, na tym miejscu trzeba w sposób szczególny prosić Pana dziejów przez pośrednictwo świętych patronów Polski, Litwy i Rusi, aby to dobro, które łączy, zawsze okazywało się mocniejsze od wszystkiego, co w ciągu dziejów, a zwłaszcza w czasach ostatnich, różniło i dzieliło – czasem aż do przelewu krwi. I niech na to wszystko – na całą naszą teraźniejszość i przyszłość – nadal patrzą macierzyńskie oczy Maryi z Jej starożytnego obrazu w katedrze lwowskiej, gdzie król Jan Kazimierz po doświadczeniach «potopu» składał swe historyczne śluby w 1656 r.

W poniedziałek 3 czerwca o godz. 8.30 Jan Paweł II sprawował na błoniach lubaczowskich Mszę św., w której uczestniczyło ok. 200 tys. wiernych. Mówił podczas niej o macierzyńskiej opiece Matki Bożej nad narodem polskim w ciągu wieków, której znakiem była obrona Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego, uwieńczona ślubami króla Jana Kazimierza przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej. Papież apelował o zachowywanie w życiu podstawowej hierarchii wartości, to znaczy: „być” przed „mieć” i kierowanie się solidarnością.

W 14. rocznicę tego wydarzenia, 2 czerwca 2005 r., na stadionie w pobliżu miejsca Mszy papieskiej – biskup Mariusz Leszczyński poświęcił krzyż na cześć pontyfikatu Ojca Świętego i dla upamiętnienia tej pielgrzymki.

Tegoroczna rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lubaczowie będzie miała następujący przebieg:

Niedziela 2 czerwca
Godz. 17:30 – Nabożeństwo Czerwcowe i zawierzenie młodzieży Sercu Jezusowemu.
Godz. 18:00 – Msza Święta dziękczynna z bierzmowaniem młodzieży z gimnazjum nr 2, której przewodniczył będzie bp. Marian Rojek.
Po Mszy św. recital okolicznościowy w wykonaniu Pauliny Mazepy, a następnie złożenie kwiatów pod tablicą św. Jana Pawła II.

Poniedziałek 3 czerwca
Godz. 10:00 – Spotkanie przy obelisku obok stadionu na modlitwę i złożenie kwiatów.

mp, elubaczow.com


3 komentarze

  1. POJEDNANIE Z NARODEM UKRAIŃSKIM TO ABSURD, ONI NIE CHCĄ SIĘ Z NAMI POJEDNAĆ TYLKO NAS ZNIEWOLIĆ , A MOŻE NAWET WYBIĆ JAK TO JUŻ MIAŁO MIEJSCE NA WOŁYNIU. DOPÓKI CZCZĄ ZBRODNIARZY TAKICH JAK BANDERA CZY SZUCHEWICZ NIE MA MOWY O DOBROSĄSIEDZKICH STOSUNKACH.PAMIĘTAJMY HISTORIA LUBI SIĘ POWTARZAĆ!!!!!!!!!!!!

    • no nie do końca przyjacielu. W ukraińcach ciągle jest żywa chęć „wybicia” Lachów. W ich mętalności nie wiele się zmieniło, nawet u tych młodych. Więc AK ma tu trochę racji. Im nie wolno ufać, a Polska bardzo dużo robi dla nich. Z tym, że oni i tak tego nie doceniają.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here