Prof. Bohdan Hud gościł w lubaczowskiej MBP [ZDJĘCIA]

1

W piątek (24.05) gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie był prof. Bohdan Hud. Inicjatorem spotkania był pochodzący z Lubaczowa Marek Skulimowski, Prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Bohdan Hud jest dyrektorem Instytutu Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki, pełni także funkcję profesora wizytującego w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ponadto jest wykładowcą na Wydziale Studiów Międzynarodowych WSA, członkiem Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków, powołanego pod auspicjami Instytutów Pamięci Narodowej (polskiego i ukraińskiego).

Podczas spotkania prof. Hud opowiadał o kulisach powstania książki pt. „Ukraińcy i Polacy na Naddnieprzu, Wołyniu i w Galicji Wschodniej w XIX i pierwszej połowie XX wieku: zarys historii konfliktów społeczno-etnicznych”. Autor ujawnił co było impulsem do jej napisania, jaką zyskała strukturę, co stanowiło jej materiał źródłowy. Wskazał na bogatą historię sąsiedztwa polsko – ukraińskiego i burzliwy klimat relacji obu narodów, począwszy od średniowiecznych stosunków feudalnych po lata II wojny światowej. Podczas spotkania prof. odpowiedział na szereg pytań, jakie padły nie tylko ze strony Marka Skulimowskiego, moderatora dyskusji, ale także licznie przybyłych na spotkanie mieszkańców Lubaczowa.

W spotkaniu uczestniczył także dr hab. Jan Pisuliński – Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego (Wydział Socjologiczno – Historyczny).

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Michalski.

elubaczow.com, MPB w Lubaczowie


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here