Prof. Bohdan Hud opowie o relacjach polsko-ukraińskich

0

Czy Rzeź Wołyńska miała swoje podłoże w XIX-wiecznych relacjach ludności polskiej i ukraińskiej? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje profesor Bohdan Hud z Uniwersytetu Lwowskiego, który w piątek (24.05) będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie.

Prof. Bohdan Hud jest ukraińskim historykiem i politologiem, specjalistą w zakresie relacji i konfliktów ukraińsko-polskich w XIX i XX wieku, Dyrektorem Instytutu Integracji Europejskiej Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie, autorem książki pt. „Ukraińcy i Polacy na Naddnieprzu, Wołyniu i w Galicji Wschodniej w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Zarys konfliktów społeczno-etnicznych”. Poszczególne rozdziały swoich publikacji poświęca najważniejszym etapom współistnienia Ukraińców i Polaków na wspólnym terytorium w okresie zaborów, Rewolucji Ukraińskiej 1917–1921 r., Drugiej Rzeczypospolitej i drugiej wojny światowej. Autor opiera swoje wnioski na bogatym materiale archiwalnym i najnowszej, naukowej i popularnonaukowej, literaturze przedmiotu. 

Prof. Bohdan Hud w Lubaczowie opowie o poszukiwaniu głównych przyczyn polsko-ukraińskich animozji czasów najnowszych. W spotkaniu, które rozpocznie się w piątek (24.05)o godz. 17:00 w Czytelni dla Dorosłych wezmą również udział dr.hab. Jan Pisuliński – Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydział Socjologiczno – Historyczny i Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (w roli moderatora dyskusji).

AH, elubaczow.com, MBP Lubaczów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here