Głośnik bezprzewodowy to przydatny gadżet, który przyda się nie tylko podczas imprezy na polu biwakowym. Jak wybrać urządzenie dostosowane do naszych potrzeb?

– Sposób komunikacji z telefonem
– Zasilanie i czas pracy na baterii
– Możliwość odczytu danych z nośników
– >Obudowa – atrakcyjna i wytrzymała

Choć głośniki wbudowane w smartfony oferują coraz lepszą jakość dźwięku, dla najbardziej wymagających użytkowników ta wciąż jest niewystarczająca. Właśnie tym należy tłumaczyć sobie ogromną popularność, którą cieszą się przenośne głośniki. Na rynku znajdziemy co najmniej kilkaset modeli takich urządzeń. Jak wśród nich wybrać ten najlepszy? Na które parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Sposób komunikacji z telefonem

Do wyboru mamy przede wszystkim trzy standardy:

  • Bluetooth – najpopularniejszy sposób transmisji danych do głośników bezprzewodowych. Działa właściwie na wszystkich urządzeniach mobilnych i pozwala na korzystanie z innych funkcji telefonu podczas słuchania muzyki;
  • WiFi – głośniki obsługujące ten standard są droższe tych działających pod Bluetooth, jednak oferują dużo lepszą jakość dźwięku;
  • AirPlay – ten sposób przesyłania danych zarezerwowanych jest dla urządzeń Apple.

Większość głośników umożliwia też przewodową transmisję danych za pomocą złącza jack, AUX lub microUSB, który dodatkowo pozwala na ładowanie baterii urządzenia.

Zasilanie i czas pracy na baterii

Tu dochodzimy do kwestii zasilania. Najtańsze modele nie mają wbudowanej baterii i działają tylko po podłączeniu do komputera lub sieci energetycznej. To jednak rozwiązanie niezbyt wygodne i wykluczające użycie głośnika w plenerze. Dlatego warto zdecydować się model wyposażony w baterię. Przy wyborze urządzenia zwróćmy też uwagę na czas pracy na jednym załadowaniu i wybierzmy to, które spełni nasze oczekiwania.

Możliwość odczytu danych z nośników

Na stronie https://maxelektro.pl/rtv/ znajdziemy zarówno głośniki tylko odtwarzające dźwięk z zewnętrznego źródła, jak i te wyposażone w autonomiczny odtwarzacz. Takie modele umożliwiają słuchanie muzyki bez smartfona, z plików znajdujących się na pendrive lub karcie micro SD.

Obudowa – atrakcyjna i wytrzymała

Przy wyborze przenośnego głośnika koniecznie należy też zwrócić uwagę na jego obudowę. Jej wygląd to oczywiście kwestia gustu – dlatego pominiemy to zagadnienie i przejdziemy do dużo ważniejszych cech. Jeśli wiemy, że z urządzenia będziemy korzystać także w plenerze, wybierzmy model odporny na uderzenia. Podczas wakacyjnych wyjazdów dobrze sprawdzi się też głośnik wodoodporny, który bez obaw może być używany na przykład na plaży lub jachcie.


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here