Batyst – w czym się sprawdzi?

0

Na rynku roi się od szeregu rozmaitych tekstyliów, które są zróżnicowane między innymi swym przeznaczeniem. Podczas gdy jedne znakomicie spisują się jako typowe materiały odzieżowe, drugie stanowią idealne rozwiązanie tkaninowe dla poszukujących ciekawej dekoracji pomieszczeń mieszkalnych. Wśród nich wartym szczególnego wyróżnienia jest natomiast batyst, który rewelacyjne sprawdza się w obu tych kwestiach jednocześnie. Doskonały na ubrania, jeszcze lepszy jako ozdoba domu. Jaki jest w codziennym użytkowaniu?

Podstawowe właściwości

Tytułowy materiał to efekt skrupulatnego procesu produkcji z zastosowaniem delikatnych i cieniutkich w swej strukturze włókien lnianych bądź bawełnianych. Niekiedy można spotkać również odmiany z domieszką jedwabną oraz mieszkanki z surowcami syntetycznymi. Najbardziej charakterystyczną cechą batystu jest jego płócienny splot, poprzez który opisywany materiał jest solidny, trwały i niepodatny na uszkodzenia mechaniczne, ale zarazem nie jest ciężki, zaś lekki i przyjemny w dotyku. To z kolei przekłada się w głównej mierze na jego elegancję, sprawiając że batyst nieprzypadkowo uznawany jest za jeden z najbardziej estetycznych gatunków. Poza tym, to prawie przezroczysty materiał, przez co jest wyjątkowo delikatny. Ze względu na to, że większość rodzajów batystu tworzonych jest z zastosowaniem wyłącznie naturalnych włókien, tkanina jest bezpieczna dla skóry. Materiał zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, a przy tym nie wywołuje alergii. To dobre rozwiązanie na efektowne bluzki, czy zwiewne sukienki. Co więcej, batyst należy wyróżnić za jego bezproblemową pielęgnację. Mimo, iż uchodzi za jednego z głównych reprezentantów delikatnych tekstyliów, nie wymaga specjalnego czyszczenia. Większość wyrobów nadaje się do wrzucenia do pralki, a powstające w trakcie wirowania zagniecenia są łatwo rozprasowywane żelazkiem.

Ciekawostki

Miłośnicy batystu warto, aby wiedzieli, że omawiana tkanina jest produkowana w odcieniach bieli. To, że jest na rynku tekstyliów aż tak duże bogactwo rozmaitych kolorów tego materiału wynika przede wszystkim z faktu, że batyst nadaje się do farbowania. Przeglądając ofertę popularnego sklepu online Tkaniny Darpol można dostrzec niesamowicie szeroką gamę nie tylko rozlicznych barw batystu, czy wielorakość wzornictwa, ale i podział na gatunki prążkowane, zupełnie gładki, imitujące len, matowe, połyskliwe, haftowane, a tym samym mniej lub bardziej dekoracyjne. Wyżej wspomniany punkt dystrybucyjny proponuje metr batystu w atrakcyjnej cenie około 30 zł.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here