Czy chcesz założyć firmę, której ofertą będzie wynajem busów? Jeśli tak, tutaj znajduje się kompletny przewodnik do rozpoczęcia działalności w takim zakresie.

Dlaczego warto założyć firmę oferującą wynajem busów?

Jeśli zamierzasz rozpocząć działalność w zakresie wynajmu busów, bardzo ważne jest, aby przeanalizować istniejące firmy świadczące usługi tego typu w swoim regionie i poza nim. Ponadto będziesz musiał sprawdzić istniejącą konkurencję, a także poznać jej mocne i słabe strony. Znajomość słabości istniejących firm obsługujących busy czarterowe oznacza, że będziesz w stanie uczyć się na cudzych błędach, a następnie wymyślić lepszą i bardziej dopasowaną własną firmę.

Firma świadcząca usługi wynajmu busów, jak sama nazwa wskazuje, jest firmą, która oferuje własne busy do przewozu. Tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga wysiłku więcej niż jednej osoby i warto zauważyć, że jest to bardzo intratny rodzaj działalności w Polsce.

Wynajem busów może działać na zasadzie regularnego obsługiwania jakiegoś połączenia (na przykład dowóz pracowników sezonowych do firmy). Wówczas dobrze jest mieć w ofercie wynajem busów z kierowcą. Dotyczy to także różnego typu imprez okolicznościowych, takich jak wesela, pogrzeby, urodziny i inne. Jeszcze inna oferta to po prostu tradycyjny wynajem busów, na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku samochodów. Nie warto zamykać się na żaden z tych typów. To w dużej mierze od usytuowania danego miasta zależy, jaki rodzaj wynajmu będzie przeważał.
Lista pomysłów niszowych w branży wynajmu busów, w której możesz się specjalizować
Większość firm oferujących usługi czarterowych busów świadczy szeroki wachlarz usług, dlatego wydaje się, że w branży nie ma niszowych obszarów. Z drugiej strony, niektóre firmy obsługujące autobusy czarterowe mogą zdecydować się na specjalizację w jakimś kluczowym lub niszowym obszarze, takim jak:

• Zaplanowane usługi przewozu busem – tranzyt międzymiastowy (na przykład dowóz osób na lotnisko z innych miast);
wypożyczalnia busów dla firm na jednorazowe i krótkookresowe prace;
• Usługi oferowane osobom prywatnym.
Poziom konkurencji w branży usług czarterowych zależy od lokalizacji firmy.

Koszty firmy wynajmu busów

Rozpoczęcie tego rodzaju działalności z pewnością oznacza, że potrzebujesz dużo kapitału, ponieważ będziesz potrzebować pieniędzy na zakup pierwszego zestawu standardowych busów. Jeżeli go nie masz, możesz rozważyć zapożyczenie się u rodziny i przyjaciół lub pożyczkę komercyjną. W zależności od skali, od której chcesz zacząć, możesz potrzebować od kilku tysięcy do nawet milionów złotych. W niektórych przypadkach rozważyć możesz zakup franczyzy jakiejś znanej firmy, obecnej na rynku już od dawna.

Jeśli zdecydujesz się założyć własną, czarterową firmę usługową, jednym z głównych wyzwań, którym prawdopodobnie będziesz musiał stawić czoła, jest obecność dobrze zorganizowanych firm obsługujących regularne i czarterowe połączenia lokalne i międzymiastowe, taksówki i inne formy usług wykonawczych, które oferują te same usługi, które zamierzasz proponować swoim klientom. Jedynym sposobem na uniknięcie tego wyzwania jest stworzenie własnego rynku, znalezienie niszy.
Inne zagrożenia, poza ilością chętnych klientów na te usługi, to również niekorzystne zmiany w prawodawstwie i zmiany podatkowe, które wpływają także na koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Wybór odpowiedniej nazwy i marketing

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o wybór nazwy firmy, oczekuje się, że będziesz kreatywny, ponieważ dowolna nazwa, którą wybierzesz dla swojej firmy, znacznie przyczyni się do stworzenia percepcji tego, co reprezentuje biznes. Wynajem busów powinno kojarzyć się z nazwą chwytliwą, łatwą do zapamiętania i krótką. Pamiętaj o sprawdzeniu wolnej domeny. Własna, wypozycjonowana strona internetowa to duży atut. Klienci z okolicy łatwo Cię znajdą. Wynajem busów korzystać powinien także z dobrodziejstwa mediów społecznościowych. Pozytywna opinia szybko się roznosi, a recenzje są bardzo cenne.
Firma oferująca wynajem busów nie powinna zapominać również o działaniach marketingowych. Podstawą jest wypromowanie się w sieci na rynku lokalnym. Warto nawiązać współpracę z miejscowymi firmami, które mogłyby być zainteresowane takimi usługami. Inną propozycją jest także reklamowanie swoich usług na salach weselnych i w restauracjach. Klienci tych miejsc mogą być zainteresowani także przewozem.

Polisy ubezpieczeniowe

W Polsce i większości krajów świata nie można prowadzić działalności gospodarczej polegającej na wynajmie busów bez posiadania niektórych podstawowych polis ubezpieczeniowych wymaganych przez branżę, w której chce się działać. Dlatego konieczne jest stworzenie budżetu na pokrycie kosztów polis ubezpieczeniowych i być może należy skonsultować się z brokerem ubezpieczeniowym, aby poprowadził Cię przez wybór najlepszych i najbardziej odpowiednich polis ubezpieczeniowych dla Twojej firmy oferującej wynajem autobusów. Niezbędne są polisy OC dla pojazdów, ale także polisy AC i NNW skalkulowane dla tej konkretnej branży.

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here