Zmarł Zdzisław Hadel – długoletni Prezes Koła Terenowego Sybiraków w Lubaczowie

0

5 maja, w wieku 86 lat zmarł Zdzisław Hadel – założyciel i długoletni Prezes Koła Terenowego Sybiraków w Lubaczowie, organizator licznych uroczystości patriotyczno-religijnych i spotkań z młodzieżą.

Zdzisław Hadel był zaangażowany w sprawy sybirackie. W 1990 r. założył Koło Terenowe Sybiraków w Lubaczowie i do stycznia 2015 roku pełnił rolę jego Prezesa. Występował o należyte traktowanie tematyki sybirackiej w programie nauczania w szkole. Organizował i współorganizował uroczystości patriotyczne w mieście i regionie, uczestniczył w wielu spotkaniach z dziećmi i młodzieżą. Swoją postawą dawał żywe świadectwo pobytu na nieludzkiej ziemi. Był niestrudzonym orędownikiem prawdy historycznej.

Za swoją działalność na rzecz środowiska kombatanckiego wyróżniony został wieloma odznaczeniami państwowymi i związkowymi: Odznaką Honorową Sybiraka, Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, Krzyżem Zesłańców Sybiru i Medalem Pro-Patria.

– Praca Pana Zdzisława Hadla to był przykład godności, lojalności i miłości do Ojczyzny, patriotyzmu nie na pokaz, ale noszonego głęboko w sercu. To także przykład ofiarnego, codziennego trudu, siły w pokonywaniu przeciwności losu. – wspominają zmarłego lubaczowscy Sybiracy.

Trumna z ciałem została złożona w kaplicy na cmentarzu przy ul. Kościuszki w Lubaczowie. Przewiezienie ciała do kościoła pw. św. Stanisława BM nastąpi 7 maja (wtorek) o godz. 11:15.  Następnie o godz. 11:30 odmówiony zostanie różaniec w intencji zmarłego. Msza Św. Pogrzebowa odprawiona zostanie o godz. 12:00. Pochówek nastąpi na cmentarzu przy ul. Kościuszki w Lubaczowie.

Pod adresem www.sybiracylubaczow.blogspot.com działa blog Barbary Janczury, córki i wnuczki Sybiraków, na którym na bieżąco jest dokumentowana działalność lubaczowskiego Koła, publikowane są także m.in. wspomnienia Sybiraków, zdjęcia z zesłania czy sybiracka poezja.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here