Zakładamy stacje paliw

0

Choć uruchomienie stacji paliw kosztować może nawet około trzech milionów złotych, to inwestycja ta warta jest tych pieniędzy. Najlepsze lokalizacje mogą bowiem zarabiać na czysto nawet do kilkunastu tysięcy miesięcznie i stanowić solidne źródło dochodu.

Grunt i dystrybutory

Jeśli nie kupujemy już gotowej stacji, to musimy zacząć od zakupu gruntu. Najlepiej takiego, na którym plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje budowę stacji paliw. Następnie należy uzyskać pozwolenie na budowę. W tym celu kierujemy się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jednak zanim pójdziemy po zezwolenie, musimy sporządzić ocenę oddziaływania naszej stacji na środowisko. Bez niego nie jest możliwe wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę stacji.

Kiedy już mamy stosowne zezwolenie możemy przystąpić do budowy. Całość robót wykona za nas firma wyspecjalizowana w tego typu budowach. Najdroższe będą dystrybutory. Zakup jednego z nich to wydatek do pięćdziesięciu tysięcy złotych. Dużo korzystniej jest tutaj kupować nowe urządzenia. Mimo że rynek używany proponuje nam wyposażenie stacji paliw taniej, to nie znając ich stanu technicznego, nie powinniśmy ryzykować ich zakupu.

Sklep

Stacja, jeśli ma przynosić dochody musi mieć swój sklep, w którym nie tylko będzie sprzedawane paliwo, ale też wszelkie drobiazgi oraz akcesoria samochodowe. Sklep musi być wyposażony w regały do ekspozycji towaru oraz chłodnie do przechowywania produktów wymagających niskich temperatur. Wedle ekspertów, koszt założenia takiego sklepu może wynieść nawet siedemdziesiąt tysięcy złotych. Jednak w tej kwocie otrzymujemy już nowoczesne urządzanie kasowe, a także podstawowe urządzenia gastronomiczne, niezbędne choćby do serwowania bardzo popularnych na stacji hot – dogów. Powinniśmy też maksymalnie zadbać o to, aby nasza stacja była wyposażona we wszelkie najnowocześniejsze technologie. Chodzi tu na przykład o system powiadamiania kasjera o stanie dystrybutora. Stacja musi zostać wyposażona w niezbędne do funkcjonowania systemy komputerowe. Warto czasami zwrócić się do specjalistycznej firmy, które zajmuje się wyposażaniem tego typu placówek. Pieniądze, które zmuszeni będziemy wydać, to właściwie inwestycja. Jeśli to zrobimy, to zyski ze stacji benzynowej będą jeszcze większe i sam zakup i budowa stacji benzynowej, szybciej się zwróci. Może też postarać się o włączenie naszej stacji do jednej ze znanych sieci. Wtedy wiele inwestycji i pracy będzie za nas wykonywała centrala tej firmy.

Zezwolenia

Zanim jednak zaczniemy wszelkie inwestycje, musimy zadbać o załatwienie koncesji, która będzie niezbędna do funkcjonowania danej stacji paliw. Sama promesa jest ważna przez minimum sześć miesięcy. Koncesja może być przyznana na dziesięć lub nawet pięćdziesiąt lat. Wydanie koncesji niestety kosztuje. W porównaniu do kosztów budowy stacji jest to jednak koszt niewielki. Musimy się tu bowiem przygotować na wydatek rzędu sześćset złotych. Wydanie koncesji następuje stosunkowo szybko, bo trwa jedynie od trzydziestu do sześćdziesięciu dni.

Sprawdź również na: https://www.tsg-solutions.com/pl/


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here