Z pewnością wiesz, że drogi, którymi na co dzień jeździsz, należą do różnych podmiotów. Czy wiesz jednak, co się z tym wiąże? Sprawdź, czym zajmuje się zarządca drogi i dlaczego ty – jako kierowca – powinieneś wiedzieć, kto nim jest!

Dlaczego warto znać zarządcę drogi?

Zastanawiasz się nad tym, czy w ogóle przyda Ci się informacja o tym, kto jest zarządcą drogi, którą jeździsz? Oczywiście! Z pewnością docenisz ją chociażby wtedy, gdy dojdzie na niej do jakiejś szkody i będziesz chciał otrzymać odszkodowanie. Jeśli do zdarzenia doszło np. z winy nierównej nawierzchni, masz prawo domagać się go właśnie od osoby, która zarządza drogą. Garść praktycznych porad dotyczących egzekwowania i wysokości odszkodowania w takiej sytuacji znajdziesz w tym artykule: https://kioskpolis.pl/od-kogo-uzyskac-odszkodowanie-za-dziure-w-drodze/

Jak sprawdzić, kto odpowiada za stan drogi?

Aby móc się ubiegać o odszkodowanie za dziurę w drodze, musisz najpierw ustalić, kto odpowiada za jej stan. Jak to zrobić? Możesz po prostu zadzwonić do Urzędu Gminy lub Miasta i poprosić taką informację lub ustalić to samodzielnie. Wystarczy tylko przyjrzeć się jej oznaczeniom:

– dwucyfrowe, białe oznaczenie na czerwonym tle świadczy o tym, że jest to droga krajowa. Podmiotem odpowiedzialnym za jej stan techniczny jest Generalny Inspektor Dróg Krajowych i Autostrad;

– jeśli są to czarne cyfry na żółtym tle, droga jest wojewódzka, za którą odpowiada zarząd województwa;

– cztery cyfry i litera symbolizująca województwo to oznaczenie drogi powiatowej będącej pod opieką zarządu powiatu;

– jeśli cyfr jest 6 i towarzyszy im litera oznaczająca województwo, droga należy do gminy i to władze gminy odpowiadają za to, w jakim jest stanie.

Najważniejsze obowiązki zarządcy drogi

Zanim jednak zaczniesz ubiegać się o odszkodowanie od osoby, która zarządza drogą, upewnij się, że faktycznie nie dopełniła swoich obowiązków i to właśnie to spowodowało Twoją szkodę. Co do nich należy? Zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych wygląda to następująco:

Do zarządcy drogi należy w szczególności: przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazywanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego; wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających.

Twoje prawo do odszkodowania potwierdza również Kodeks Cywilny, a w szczególności art. 415, zgodnie z którym Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. I to właśnie na te dwa przepisy powinieneś się powoływać, formułując wniosek o odszkodowanie za dziurę w drodze.

Zobacz także

1 komentarz

  1. Niektóre drogi to wołają o pomstę do nieba… Teren niezabudowany, łądna droga, jadę sobie zadowolony, nagle (na całe szczęście!) ostrzeżenie w yanosiku, znacząco zwalniam, a tam taka dziura, że masakra, właściwie prawie nie do ominięcia. A poza yanosikiem żadnego ostrzeżenia… Myślałem, że teraz siępojawiło, na wszelki i tak zgłosiłem – po 2 tygodniach ta sama sytuacja :(

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here